pojištění domácností
Bydlení Reality

Malá nehoda? Bez pojištění domácnosti může mít velké důsledky!

Kočka, která se vyškrábala po záclonách na garnýž, která spadla přímo na zažehnutou vánoční svíčku? Morče, které prokouslo kabel, čímž došlo ke zkratu a zničení veškeré audio techniky? Zdají se vám obdobné historky přitažené za vlasy? Bohužel malé nehody v domácnosti, které se zdají úsměvné, mívají nedozírné následky. V případě, že nemáte kvalitní pojištění domácnosti, mohou mít důsledky těchto úsměvných historek velké finanční dopady pro vás a vaši rodinu. Škoda při požáru zaviněném kočkou se totiž pohybovala v řádech statisíců.

pojištění domácností

Mějte svůj majetek pojištěný!

Rada nad zlato? Jak pro koho, asi polovina českých domácností totiž nemá zřízené pojištění domácností vůbec, případně má pojistku zastaralou nebo dokonce chybnou. Při sjednávání pojištění proto dbejte na správný výběr produktu a řádně vyplněné údaje o sobě i pojišťované nemovitosti. Pojištění domácnosti se vztahuje pouze na vybavení bytu nebo věci, které jsou ve vlastnictví pojištěného a členů rodiny, zatímco pojištění nemovitosti kryje škody na nemovitosti jako celku. 

pojištění majetku

Dbejte na správnost údajů

Důvodem pro krácení plnění nebo jeho zamítnutí mohou být také nesprávně uvedené údaje o pojistiteli nebo nemovitosti. Sice se to může stát bizarní, ale lidé se často pletou při vyplňování čísel, chybně bývají uvedená data narození, ale i čísla domů. Nejčastější záměnou bývá číslo evidenční za orientační. Při sjednávání pojištění majetku si proto pozorně přečtěte smlouvu a údaje v ní uvedené. Také si dejte pozor, na co se pojištění vztahuje a co kryje.

vodovodní škody

Uhradí se z pojistky i škoda sousedů?

Při vodovodních škodách, které bývají nejčastějšími událostmi, které pojišťovny řeší, totiž dochází ke škodě na majetku v samotném bytě, ale i u sousedů. Tyto škody se však neplní z pojištění domácnosti, je nutné mít sjednané pojištění odpovědnosti. Tato pojistka, kterou leckdo zná pod pojmem pojištění na blbost, kryje škody, které způsobí pojištění svým neúmyslným jednáním. Jedná se právě o vodovodní škody, ale i o nechtěně rozbitou televizi v obchodě nebo zrcadlo v hotelu.