Bydlení

Vytvořte si doma romantické místo s krbem

shutterstock.com

Toužíte po krbu a obáváte se složité výstavby? Pak vězte, že dopřát si doma pohodlné posezení ve společnosti plápolajícího ohně není až tak složité. Mimo zabudovaných krbových vložek si můžete pořídit i krbová kamna, která nevyžaduje stavební zásahy, avšak poskytují srovnatelný komfort. Topení v krbu je navíc ekologické a patří k nejlevnějším možnostem vytápění.

Teplo z krbu je také možné rozvádět po celém domě, a to díky teplovzdušnému systému. Krby či krbová kamna se tak mohou stát plnohodnotným zdrojem vytápění pro několik místností, ne pouze pro tu, kde topidlo stojí. Jaké výhody krb skýtá?

Krbová vložka

Zděný krb je tradičním a oblíbeným doplňkem staveb. Svým provedením se stává dominantou daného prostoru, kterému navíc dodává požadované teplo. Výsledný vzhled ovlivňují především prosklená dvířka, skrze která lze pozorovat mihotající se plameny ohně. Oblíbeným typem jsou litinové krbové vložky, k dostání jsou i plechové. Akumulaci materiálu lze využit k ekonomicky efektivnímu provozu, kdy teplo sálá i spoustu hodin po vyhasnutí ohně.

Malý krb s nářadím, zdroj: shutterstock.com

Krbová kamna

S krbovými kamny se nejvíce setkáváme v obydlích, kam nelze instalovat klasický krb, tedy zděný s vložkou. Jeho funkčnost však zachovávají v plném rozsahu. Mohou obsahovat výměník, díky kterému je možné vytvářené teplo využívat i k ohřevu vody například v bojleru. K dostání jsou různé druhy, liší se především velikostí a výkonem. Krbová kamna lze pořídit na každodenní provoz i občasné přitápění.

Tip: Nezapomeňte na krbové nářadí, abyste se mohli o váš krb snadno postarat

Ať už zvolíte krb v jakékoliv podobě, v obou případech budete mít jistotu, že svůj domov vytápíte ekologickým a levným způsobem. Jako palivo se většinou využívá dřevo či brikety, které lze po uplynulé sezóně, během jara a léta, nakoupit za velice výhodné ceny. Okuste romantiku, co znáte z filmových pláten, relaxovat u krbu můžete doma, je to jednoduché.