Bydlení

Nespěte s pavouky, klíšťaty ani jejich příbuznými

matracetropico.cz
matracetropico.cz

Kdybyste měli v posteli pavouka, snažili byste se ho co nejrychleji zbavit. Proč tedy klidně spíte s miliony jeho příbuzných?

Pavouk v posteli vám ve většině případů nic neudělá, jen prostě nevypadá hezky. Přisáté klíště ale představuje zdravotní riziko a tak je naprosto pochopitelné, že se před ním chráníme.

O to víc je zarážející, že většina lidí klidně spí s miliony roztočů, kteří způsobují alergie, astma a atopický ekzém.

Nepodceňujte roztoče

Přestože nejsou vidět, věřte, že je doma máte. A máte jich tam hodně. V posteli jich bývá nejvíc, protože milují temné a vlhké prostředí. Navíc se živí odumřelými kousky kůže, které z lidí opadávají a během každé noci si tak pohodlně doplní spižírnu.

Sami roztoči ale pro lidi nebezpeční nejsou. Problém představují jejich výkaly, které jsou natolik silným alergenem, že alergií na ně trpí druhý nejvyšší počet Čechů.

Starejte se o svou postel pravidelně, zdroj: matracetropico.cz
Starejte se o svou postel pravidelně, zdroj: matracetropico.cz

Přibližně po pěti letech používání je jich každá matrace tak plná, že byste pomalu měli uvažovat o její výměně. Hygienická životnost pak definitivně končí sedmým rokem používání. Matrace je v tuto dobu prolezlá nejen roztoči a jejich exkrementy, ale i viry, bakteriemi a plísněmi.

Vyžeňte nezvané hosty ze své ložnice

Využijte proto jarního úklidu a vyměňte svou starou matraci za novou. Při jejím výběru hledejte především následující vlastnosti:

  • Prodyšné materiály – roztoči nenávidí proudění čerstvého vzduchu a v matracích z různých pěn a jejich kombinací se jim proto příliš nelíbí.
  • Snímatelné potahy – sundejte jednou za měsíc potah matrace, vyperte ho na 60° a zbavte se tak části nezvaných nájemníků.

Najdete je například u matrací od českého výrobce Tropico, které si nyní můžete pořídit v akci 1+1 zdarma. Přímo pro alergiky jsou nejvhodnější matrace z BIO nebo studené pěny a dále matrace z latexu nebo pružinové.

Kromě matrací se roztočům daří i v polštářích a peřinách, proto jejich výměna také není od věci. V nabídce Tropica najdete přikrývky a polštáře vhodné i pro alergiky a pokud na nich budete měnit povlečení alespoň jednou týdně, nemají u vás roztoči šanci.