Bydlení

Jaké jsou zkušenosti majitelů infrasaun do bytu?

shutterstock.com
shutterstock.com

Saunování má v řadě zemí mnohaletou tradici pro své blahodárné účinky na lidský organismus. Díky moderním technologiím a vyvinutí tzv. infrasauny si můžete dopřát saunu v libovolný čas i u sebe doma. Díky malým rozměrům (existují i infrasauny zabírající plochu pouhého 1 m²) si mohou vlastní saunu dovolit pořídit i obyvatelé menších bytů v panelových domech. Infrasauna se proto postupně propracovává do řady českých domácností.

Jak infrasauna funguje?

Infrasauna ke své instalaci v domě či bytě potřebuje pouze přívod elektrické energie. Přívod vody není nutný, protože saunování probíhá nasucho. Sauna je vyhřívána infrazářiči. Na fázi předehřátí sauny postačí 10 minut a saunu lze vyhřát na 30-60°C. Díky nižší teplotě může relaxace uvnitř sauny trvat déle než v případě klasické sauny. Majitelé domácích infrasaun zde obvykle tráví 30-40 minut, někteří si zde však vydrží hovět i hodinu.

Pro provoz stačí běžná 230V zásuvka, maximální odběr je pak 2,1 kW (podobně jako rychlovarná konvice)

Další výhodou nižší teploty i absence vodní páry je, že saunování dobře snáší i osoby, pro které je klasická sauna nevhodná, například astmatici či kardiaci.

V infračervené sauně se tělo ohřívá přímo. Infračervené zářiče vydávají sálavé teplo, které je schopné tělo prohřát až do hloubky 4 cm. Ti, kdo již infrasaunu vyzkoušeli, nedají dopustit na příjemný pocit prohřívání. Ovšem upozorňují na to, že při výběru infrasauny je dobré všímat si především rozložení infrazářičů v rámci sauny, aby prohřívání těla bylo rovnoměrné.

Nejvíce uživatelům infrasaun vadí, pokud chybí zářič v dolní části sauny a vzniká tak nepříjemný pocit chladných nohou. Ten lze sice vyřešit relaxační polohou s nohami položenými na lavici, ale i tak je vhodné se zaměřit na sauny, které mají instalovány zářiče i ve spodní části.

Kam infrasaunu umístit?

Vzhledem k tomu, že po infrasauně má následovat vlažná sprcha, je pohodlné umístit infrasaunu přímo do koupelny. Majitelka bytu v panelovém domě pořídila infrasaunu v době, kdy byt rekonstruovali. Pračku přesunuli do kuchyně, v koupelně tak při nahrazení vany sprchovým koutem zbylo i místo pro infrasaunu.

Toto řešení však není použitelné ve všech malých bytových jádrech. Ale vzhledem k tomu, že infrasauna nepotřebuje pro svou funkci přívod vody, nejste jejím umístěním nijak limitováni. Infrasauna může stát v libovolné místnosti v bytě. Pro pocit dostatečného soukromí je druhým nejčastějším umístěním infrasauny hned po koupelně ložnice.

Nejmenší infrasauny nezaberou více než sprchový kout, zdroj: mountfield.cz
Nejmenší infrasauny nezaberou více než sprchový kout, zdroj: mountfield.cz

Využití infrasauny

Infrasaunu využívají lidé především v období od podzimu do jara jednou až dvakrát týdně. Pravidelné užívání infrasauny všemi členy rodiny nijak zvlášť nezatíží rodinný rozpočet vzhledem k nízké spotřebě elektrické energie.

Spokojená majitelka infrasauny a matka dvou dětí dodává: „Saunu používá celá naše rodina nejen k utužení zdraví, ale také jako příjemnou relaxaci, po níž se cítíme plni energie.“

Pravidelné využívání infrasauny slouží k:

  • detoxikaci organismu
  • otužení organismu a posílení jeho obranyschopnosti
  • relaxaci
  • přípravě na masáž
  • přispívá také k posílení a ozdravění pleti (při akné a dalších kožních problémech)
  • pomoci při bolestech kloub.

A jaké jsou vaše zkušenosti s infrasaunou? Napište do diskuze pod článkem.