Bydlení

Vybíráme novou lednici krok za krokem

shutterstock.com
shutterstock.com

Lednice je jeden ze základních pomocníků, bez kterých se žádná domácnost neobejde. Díky lednici můžeme nakoupit potraviny do zásoby na celý týden, aniž bychom se museli obávat, že se zkazí. Proto, když se porouchá stará lednice, je třeba urychleně jednat a zakoupit novou. Ale koupi nového přístroje nelze provést bez rozmyslu. Sepsali jsme proto pro vás seznam důležitých kritérií, která je třeba při výběru nové lednice zohlednit.

Velikost lednice

Při výběru lednice budete nejvíce omezeni prostorovými možnostmi vašeho bytu. Pečlivě přeměřte místo, kam plánujete postavit lednici. Při měření nezapomeňte na to, že lednici je vhodné odstavit zhruba 5 cm ode zdi a vyplatí se také ponechat alespoň 2 cm volného prostoru z každého boku lednice. Díky tomu zajistíte dostatečný přísun vzduchu k zadním žebrům lednice a budete mít zaručeno dobré chlazení žeber a tím pádem i úsporný provoz.

Tip: K nákupu některých typů lednic nyní dostanete cool dárek

Velikost lednice také závisí na počtu osob v domácnosti. Rozhodně objem lednice nepodceňujte a pokud máte dostatek prostoru, zvolte lednici dostatečně velkou. Obecně se udává, že pro jednu osobu využijete objem lednice 50-70 l a 20 litrů objemu v mrazáku.

Obyčejná nebo vestavěná?

Další zúžení výběru typu lednice závisí na tom, zda plánujete pořídit lednici stojící samostatně nebo lednici vestavěnou. Elegantněji pochopitelně vypadá lednice vestavěná. Pokud jste již dříve měli vestavěnou lednici, je volba jasná. Pokud kupujete lednici do nového domu, jistě se rovněž vyplatí nechat zbudovat kuchyň včetně skříně pro vestavěnou lednici.

Pokud naopak máte kuchyň již zařízenou a kupujete pouze lednici, jen těžko se vám podaří sehnat skříň pro vestavěnou lednici ve stejném stylu jako je vaše kuchyně. Potom raději volte běžnou lednici.

Plánujete-li v blízké budoucnosti rekonstrukci kuchyně a právě se vám porouchala lednice, pečlivě zvažte, zda koupit lednici klasickou nebo zda do budoucna počítáte s lednicí vestavěnou.

Energetická náročnost

Ceny energií stále stoupají, proto výrobci vyvíjejí stále úspornější přístroje. Energetické třídy se označují písmeny, přičemž v současné době by už neměly být k dostání ledničky horší energetické třídy než A. Nejúspornější provoz potom nabízí lednice s označením A+++. Abyste zajistili co nejúspornější provoz, nezapomeňte na správné umístění lednice – dostatečné odstrčení ode zdi a také umístění v prostoru, kde teplota nepřevyšuje 20°C. Rozhodně se vyvarujte umístění lednice poblíž zdroje tepla.

Dostupné funkce

Mohlo by se zdát, že na ledničce již není prakticky co zlepšovat kromě stále nižší a nižší spotřeby, opak je ale pravdou. Jedním z důvodů je, že neexistuje univerzální teplota, která vyhovuje všem potravinám. Vznikají tak samostatná oddělení – ZeroZone (nulová zóna), CrispActive s VitaLight (zóna osvětlená LED světlem), CrispZone s HumidityControl (zóna umožňuje nastavit úroveň vlhkosti), apod. Samozřejmostí se stávají i nofrost technologie.

CrispActive s VitaLight, zdroj: gorenje.cz
CrispActive s VitaLight, zdroj: gorenje.cz

Typy lednic

Různé typy lednic se od sebe liší již na první pohled. U nás jsou nejoblíbenější lednice jednodveřové. Ty lze dále rozdělit na více podskupin:

  • kombinované – nejvíce využívaný typ lednice do běžné domácnosti. Křídlo dveří je rozděleno zvlášť pro chladničku a zvlášť pro mrazák. Nicméně se řadí k jednodveřovým lednicím, neboť dvířka jsou nad sebou.
  • bez mrazáku – malé jednodveřové lednici slouží pouze k chlazení potravin, jsou vhodné především na chalupu.
  • s mrazící přihrádkou – opět menší typ lednice, který má v chladícím prostoru přihrádku pro mražení. Je ale třeba počítat s nižší účinností mrazící přihrádky a jejím využitím pouze pro krátkodobé uložení potravin v mrazničce. Tento typ lednice je opět vhodný spíše na chatu nebo do domácnosti s jednou osobou.

Druhou kategorií jsou lednice americké, které jsou dvoudveřové. Sestávají z velké ledničky a velkého mrazáku, jejichž dvířka stojí vedle sebe. Tyto lednice nabízí velký objem i pohodlný přístup k potravinám v lednici i mrazáku. Avšak jsou velmi náročné na prostor. Hodí se tedy pro početnou rodinu bydlící v prostorném bytě nebo rodinném domě.

Pročtěte recenze

Zorientovat se v široké nabídce lednic od různých výrobců vám pomůže nezávislé porovnání dle hodnocení a cen lednic. Abyste předešli koupi nevhodné lednice, pročtěte recenze na internetu. Jeden z největších portálů specializujících se na hodnocení od samotných nakupujících je Heureka.cz. Alternativně nahlédněte do testů lednic v časopise dTest v čísle 3/2016 (dostupné za poplatek).