Dřevěná podlaha
Bydlení Rekonstrukce

Renovujeme a brousíme podlahy

Dřevěná podlaha má v sobě ukryté kouzlo. I když je stará a poškozená, má velký potenciál a často velmi zajímavou historii. Poslední věc, kterou musíme udělat, je nahradit ji novou. Než se rozhodneme, je lepší pokusit se podlahu obnovit.  Ušetříme spoustu peněz, času a také starostí. Navíc můžeme přistoupit i na jiný odstín, můžeme podlahu natřít barvou, můžeme se nechat inspirovat.

broušení podlahy

Čistá podlaha je základ

A to nejen pro každodenní používání. Abychom mohli dokonale starou podlahu oživit a udělat z ní zase tu novou a perfektní, musíme ji nejdříve dobře vyčistit. A to doslova. Čištění takové dřevěné podlahy představuje především celoplošné hrubé broušení , které odstraní starý lak nebo barvu, rýhy, které nejsou moc hluboké a jiné nečistoty, které by nám mohly celou práci na renovaci podlahy nepříjemně překvapit. Pokud je podlaha znečištěná povrchově, můžeme ji také otřít jemným hadříkem a mýdlovou vodou, ale s tou velmi opatrně. Dřevo se moc rádo s vodou nemá a mohly by vzniknout problémy s vlhkostí.

Hloubka broušení podlahy závisí na typu, tloušťce dřeva a stupni poškození. Při malém poškození není překročena tloušťka 1 mm. Broušení podlahy je vážným narušením struktury dřeva. Vzhledem k omezené tloušťce opotřebitelné vrstvy dřevěné podlahy je počet broušení omezen. Výhody renovace dřevěných podlah nekončí s možností obnovy horní vrstvy. Tímto renovace vlastně začíná.

Dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha = kvalitní podlaha

Dřevěné podlahy, navzdory rostoucí konkurenci, jsou stále velmi oblíbené. Přírodní dřevo může změnit interiér k nepoznání.  Dává mu klasický elegantní vzhled, ale také teplo domova. Nejhodnotnější výhodou dřevěných podlah je však možnost několika renovací se změnou barvy a celkové podlahové úpravy. To nám umožní používat podlahu po mnoho let bez obav o její zničení.

Dřevo je nejen skvělý přírodní materiál, ale od nepaměti jde i o velmi stabilní stavební materiál, který můžeme využít nejen na podlahu. Má vynikající vlastnosti, které v mnohém předčí jiné stavební prvky nebo jejich imitace. Vyniká tepelně izolačními vlastnostmi, je příjemné na omak a nádherně voní. Tato vůně dokáže v domě nebo na chalupě udělat z celého interiéru vonný les. Navíc je to materiál velmi oblíbený a originální, kterému jsou sice v patách určité druhy imitací, ale žádná nedosahuje takové dokonalosti, jako právě samotné dřevo.

Renovace podlah

Další etapa renovace

Renovace pokračuje dalšími úpravami, které jsou nutné k úplné dokonalosti podlahy. Je to tmelení, které se používá k vyplnění mezer, prohlubní i hlubokých rýh. Máme – li domácí mazlíčky, tak těch velkých rýh tam bude asi daleko víc, takže se takové tmelení může provést klidně celoplošně. Mezery mezi jednotlivými prkny se také dají dobře vytmelit. Pokud narazíme na vyčnívající hřebíky, určitě je buď zatlučeme zpátky nebo je raději vytáhneme. Mohly by nám později překážet při broušení. Podlahu necháme dobře vyschnout a pak nastupuje opět broušení, nejdříve nahrubo pak na jemno. Docílíme tak hladkého povrchu, který je v tomhle případě velmi důležitý. Povrchová úprava takové podlahy pak bude efektivnější.

Dřevěná podlaha

Pomoc profesionálů

Samozřejmě bychom takovou renovaci neměli provádět sami. Naše laická neodbornost by tady byla na škodu a nám by nezbývalo nic jiného než podlahu vyměnit a o to nám přece nešlo. Technik odborné firmy nám samozřejmě také prozradí, v jaké rozsahu poškození podlaha je. Navrhne celkovou úpravu, která nám bude vyhovovat. Firmy disponují také moderními bruskami i výkonnými vysavači, které v tomhle směru potřebujeme. Proto není od věci si takovou firmu objednat. Také nám poradí, jakou povrchovou úpravu zvolit.

Povrchová úprava

Voskování, lakování, olejování. To jsou nejdůležitější konečné úpravy podlahy. Lakování je tou nečastější úpravou, která ale vyžaduje několik vrstev. Jen tak dosáhneme toho nejlepšího výsledku. Olejování nebo voskování je sice také jako oblíbená povrchová úprava. Ale je trošku více náročnější na údržbu.