Zahrada

Jak vybrat nejvhodnější sněhovou frézu pro vaše obydlí?

mountfield.cz
mountfield.cz

Odklízení sněhu patří mezi fyzicky náročné a nejméně oblíbené práce kolem domu. Výrazně usnadnit vám ji pomůže moderní technika. Sněhové frézy jsou skvělým pomocníkem při odklízení čerstvě napadaného sněhu, některé typy si poradí i se sněhem zmrzlým či udusaným.

Jak vybrat sněhovou frézu?

Sněhové frézy se dnes již vyrábí i v provedení vhodném pro jednotlivé domácnosti, které je využijí k odklízení sněhu z chodníčků a přístupových cest k rodinnému domu. Před nákupem sněhové frézy je vhodné zohlednit množství sněhových srážek v místě vašeho bydliště. Jiný typ frézy využije majitel domu v oblasti, kde může očekávat občasné odklízení čerstvě napadaného sněhu, jiný typ je vhodný do oblastí horských, kde s největší pravděpodobností budete odklízet i sníh zmrzlý. Dále je třeba zvážit, zda budete odklízet sníh pouze ze zpevněných ploch či nikoliv. Alternativou může být i radlice k vašemu stávajícímu kultivátoru.

Jednostupňové sněhové frézy

Jednostupňové sněhové frézy jsou vhodné k odklízení nižší vrstvy čerstvě napadaného sněhu ze zpevněných ploch – tedy chodníků, ale také schodů. Fréza je vybavena šnekem, který odstraní sníh ze zpevněné plochy tak dokonale, že nehrozí následné namrzání zbylé vrstvičky sněhu jako u ručního odklízení. Šnek je umístěn v pryžovém obalu, který zabraňuje poškození chodníčků při odklízení sněhu. Sníh sebraný šnekem je odhazovacím komínkem odhazován do strany vedle chodníku. Sklon odhazovacího komínku lze libovolně nastavit a sníh je možné odhazovat až do vzdálenosti 5 metrů.

Benzínová sněhová fréza, zdroj: mountfield.cz
Benzínová sněhová fréza, zdroj: mountfield.cz

Dvoustupňové sněhové frézy

V horských oblastech oceníte spíše dvoustupňové sněhové frézy, jejichž šnek bývá opatřen zuby, které jsou schopny oddělit i ušlapaný a přemrzlý sníh. Poradí si nejen se sněhem zmrzlým, ale také s větší vrstvou čerstvě napadaného sněhu.

Systém dvoustupňové frézy spočívá v tom, že sníh z naběracího šneka pokračuje do odhazovací turbíny, kde dochází ke zpracování sněhu tak, aby se usnadnilo jeho odhazování. Zpracovaný sníh postupuje do odhazovacího komínku, jehož sklon je rovněž nastavitelný a umožňuje odhazování až do vzdálenosti 15 m. Dvoustupňové frézy je možné využívat i k odklízení sněhu z nezpevněných ploch.

Elektrická sněhová fréza, zdroj: mountfield.cz
Elektrická sněhová fréza, zdroj: mountfield.cz

Napájení sněhových fréz

Sněhové frézy existují:

  • elektrické – většinou pouze v jednostupňovém provedení, při práci jste omezeni délkou napájecího kabelu, jsou vhodné pro majitele rodinných domů, kteří plánují odklízet čerstvě napadaný sníh pouze z chodníčků v blízkém okolí svého domu
  • benzínové – existují v jedno i dvoustupňovém provedení, jsou oproti elektrickým frézám hlučnější, ale účinnost motoru je vyšší, jsou vhodné i pro větší nezpevněné plochy

Příslušenství

Při výběru frézy je dobré věnovat pozornosti i typu pojezdu. Na rovných zpevněných plochách oceníte spíše pojezdová kolečka. Díky nim lze se sněhovou frézou snadno manipulovat. Dbejte však na to, aby kolečka byla opatřena dostatečným protiskluzovým profilem.

Využijte vysokotlaký čistič k dočištění chodníčků po zimě

Na nerovném povrchu či na svazích se lépe uplatní frézy s pojezdovým pásem, který se výborně pohybuje nejen v hrbolatém terénu, ale také ve vyšší vrstvě sněhu. Dalšími zajímavými doplňky k usnadnění práce se sněhovou frézou jsou například výškově nastavitelné rukojeti, vyhřívané rukojeti a v případě benzínových fréz také elektrické startéry.