Bydlení

Přehozy na postel – mají místo v dnešních ložnicích?

shutterstock.com
shutterstock.com

Stejně jako mnoho dalších každodenních činností i stlaní postele podléhá moderním trendům. A jak se často stává, dochází i zde k návratu k osvědčeným praktikám z dob minulých. V tomto případě svou renesanci zažívají přehozy na postele.

Proč se přehozy na postel vrací do našich ložnic?

Skončila doba zastýlání peřin do peřiňáků a úložných prostor pod postelí. Od tohoto trendu se upustilo vzhledem k faktu, že peřiny potřebují po noci dostatečně provětrat a zbavit vlhkosti. V tomto ohledu nacpání peřin do těsného uzavřeného prostoru nebylo právě vhodným řešením. Navíc i peřiňáky jako kus nábytku se svým designem do současných ložnic již příliš nehodí.

Ze zkušenosti však víme, že ustlat peřiny tak, aby postel vypadala úhledně je mnohdy časově velmi náročný úkol a lůžko ani po dlouhém snažení nemusí vypadat zcela úhledně.
Estetickým řešením zastlání postele mohou být praktiky našich babiček – využití přehozů na postele.

Přehoz na postel překryje lůžkoviny a velmi snadno vytvoří jednotný, útulný a luxusní vzhled ložnice bez dlouhého a pracného stlaní. Pokud namítnete, že i přehoz přes postel brání dostatečnému větrání lůžkovin, doporučujeme nechat peřiny i matraci po ranním probuzení chvíli volně dýchat a postel zastlat například až těsně před odchodem do práce.

Přehoz na postel bude nejen estetickým doplňkem vaší ložnice, ale zároveň ochrání vaše lůžkoviny před usedáním prachu. Nemusíte je tak schovávat do skříně s minimalistickým designem.

Součástí přehozu jsou většinou i dekorativní polštářky, zdroj: emi.sk
Součástí přehozu jsou většinou i dekorativní polštářky, zdroj: emi.sk

Jak vybrat správný přehoz?

Přehozů na postele se na trhu nachází velké množství. Při výběru přehozu byste se měli v prvé řadě orientovat podle rozměrů své postele. Aby přehoz nepůsobil nepatřičně, je vhodné, aby na každé straně (kromě čela postele) přečníval zhruba 10 cm pod úroveň matrace. Velmi elegantně vypadají i přehozy sahající až na zem, zároveň mohou zakrýt i pohled na úložné boxy umístěné pod postelí. U těchto přehozů však dbejte, abydosahovaly těsně (asi 1-2 cm) nad podlahu, delší potah by opět působil nevzhledně.

Důležitým vodítkem při výběru by měl být také materiál. Přehoz přes postel by se měl prát stejně často jako povlečení postele, proto volte stálobarevné materiály. A vzhledem k tomu, že přehoz bude každý večer odložen mimo postel, je třeba volit také materiál nemačkavý. Na trhu naleznete přehozy z čisté bavlny, směsových materiálů, fleecu i sametu. Existují i přehozy pletené, které jsou vhodné spíše do historických interiérů.
Nejčastěji naleznete přehozy prošívané, plněné dutým vláknem.

Dále zbývá zvolit design přehozu. Ten již záleží zcela na vašem vkusu a stylu zařízení vašeho interiéru. Potah je vhodné sladit s doplňky v ložnici (závěsy, koberec) a promyslet, jak by se barevně výhodně doplňoval s odstínem nábytku a stěn místnosti. Vhodnou postel koupíte například na nabytekmagenta.cz.

Typy přehozů

Při koupi můžete volit mezi:

  • přehozy na míru – pokud si necháte ušít přehoz na míru, výhodou bude nejen přehoz perfektně sedící na vaši postel, ale také možnost ušití mnoha dalších doplňků (závěsů, dekorativních polštářků atp.) ze stejné látky. Interiér ložnice tak bude plně sladěn.
  • dětskými přehozy – prošívané přehozy s oblíbenými pohádkovými motivy
  • klasickými přehozy – v podobě pro jednolůžko i dvojlůžko, prodávají se bez dalších doplňků, přesto se vám může podařit vybrat takový vzor, který bude vhodně ladit s dalšími dekoracemi interiéru. Výhodnou možností mohou být přehozy, které se prodávají samostatně, ale stejný výrobce vyrábí i povlečení ve stejném vzoru, polštáře potom není nutné zastýlat pod přehoz.
  • luxusními sety – luxusní sety se pohybují v trochu vyšší cenové hladině. Nabízí velmi zajímavé, výrazné a originální designy. Sestávají z přehozu a několika dekorativních polštářků různých tvarů i velikostí.