Bydlení

Moderní rolety jako výrazný designový prvek v interiéru

zdroj: shutterstock.com
shutterstock.com

Kdo někdy zažil zvědavé pohledy sousedů nebo nepříjemné letní slunce, které mění interiér ve skleník, jistě chápe význam zastínění oken. Ty tam jsou ale časy, kdy jediným možným řešením byly záclony se závěsy nebo těžkopádnou roletou z tmavého nevzhledného materiálu. Současné trendy velí odlehčenost, účelnost, nápaditý design. Proto také naleznete na dnešním trhu široké spektrum možných stínících technik na okna.

Designové vnitřní rolety

Prvním tipem na jednoduché stínění oken je aktuální novinka na trhu – vnitřní rolety. Jsou založeny na inovativním a hlavně hodně originálním principu. Tyto vnitřní rolety najdete pod označením Twintex.

Vnitřní rolety Twintex, zdroj: unoal.cz
Vnitřní rolety Twintex, zdroj: unoal.cz

Rolety jsou tvořené dvěma vrstvami pruhované látky. Jedna řada pruhů je plná a druhá vždy průsvitná. Když chcete dovnitř propustit maximum světla, nastavíte obě vrstvy tak, aby se střídaly plné proužky s těmi průhlednými. Pro zatemnění pak posunete jednu vrstvu tak, že zakryje plnými pruhy ty průsvitné na druhé vrstvě. Regulace se provádí buď elektronicky nebo manuálně řetízkem. Hodí se hlavně do moderně zařízených interiérů.

Látkové interiérové rolety

Klasické látkové interiérové rolety jsou klasikou, kterou znaly už naše babičky. Jsou velmi dobře známé se svým rolováním za šňůrku. I dnes se stále prodávají, ovšem jejich podoba značně vyspěla. Dnes už to nejsou jenom těžké, prostory hyzdící kusy jakési látky. Dostupné jsou v mnoha barvách, provedeních, materiálech, ale také vzorech. Mohou být i poloprůsvitné, takže působí lehce a nezatěžují zbytečně prostor.

Látkové rolety, zdroj: unoal.cz
Látkové rolety, zdroj: unoal.cz

Venkovní stínění okna je účinnější

Pojďme se ale podívat na zastínění oken ještě z čistě praktického hlediska. Zatím jsme zmínili pouze o vnitřním stínění. Je ale jasné, že okna je možné stínit také zvenku. Navíc toto stínění je účinnější, protože teplo neprochází dovnitř a omezuje se přehřívání interiéru. K tomuto účelu dobře slouží venkovní rolety, které mohou sloužit i jako bezpečnostní rolety.

Ty ale, jak z názvu každý odvodí, skýtají ještě jeden účel. Zabezpečují vnitřní prostory před nenechavými zloději. Jsou tak vhodné hlavně na místa citlivá na proniknutí cizími osobami, jako jsou balkony a balkonové dveře nebo francouzská okna.