Bydlení

Kde si nechat vytvořit akvárium nebo terárium na míru?

wikipedia.org
wikipedia.org

Akvárium je radostí nejen pro milovníky přírody a nadšence do akvaristiky. Je právem považováno také za estetický doplněk interiéru. Pozorování akvária působí také uklidňujícím dojmem. Proto se často setkáte s akvárii instalovanými v kancelářích manažerů i v dalších komerčních prostorách.

Co si ujasnit před koupí akvária?

Před koupí akvária je třeba ujasnit si především představu o jeho rozměrech a tvaru. Nejprve si rozmyslete, kam budete chtít akvárium umístit. Především se vyvarujte místu v blízkosti okna. Přímé sluneční záření napomáhá množení nežádoucích řas a vy potom budete nuceni trávit čas jejich likvidací. Dále by akvárium nemělo stát blízko televize nebo reproduktorů hifi věže. Hluk a vibrace by mohly rybičky děsit.

Jestliže jste našli optimální místo pro akvárium, zhodnoťte, jak veliké akvárium by se sem vešlo i hodilo. Pokud máte dostatek prostoru, zvolte raději větší akvárium. To jednak v prostoru nezanikne. Jednak jsou větší akvária paradoxně méně náročná na údržbu než akvária malá. Velikost akvária se také bude odvíjet od toho, jaké rybičky byste rádi chovali.

Při volbě velikosti akvária dále uvažte, že akvárium naplněné vodou je velmi těžké. Pokud ho plánujete umístit na skříňku, zhodnoťte stabilitu skříňky, zda vůbec akvárium unese. Ve starších domech uvažte i nosnost podlahy v místě, kde bude akvárium stát.

Tvar akvária bude záviset na jeho umístění. Nejběžnější jsou akvária ve tvaru kvádru. Ale plánujete-li umístit akvárium do rohu místnosti, oceníte spíše rohová akvária, která nabízí velký výběr různých tvarů (například akvárium ve tvaru čtvrtválce atd.).

Kde koupit akvárium na míru?

Akvária běžných rozměrů se prodávají například i v obyčejných hobby marketech. Ale jejich rozměry vám nemusí právě vyhovovat. To ovšem není problém. Zakoupit můžete také akvárium zhotovené na míru. To jednak splní vaše požadavky na jeho rozměry. Ale můžete také získat zajímavé akvárium netradičního tvaru.

Akvárium na míru si můžete objednat u sklenáře nebo se můžete obrátit na specialisty na akvaristiku. Ti vám mohou kromě výroby akvária pomoci i s výběrem rostlinek a rybiček do akvária. Řada z těchto firem umožňuje i objednání akvária na míru přes internet.

Cena akvária na míru závisí na jeho rozměrech i na tom, zda se bude jednat o obyčejné kvádrové akvárium nebo si přejete vyrobit nějaký neobvyklý tvar akvária. Výslednou cenu dále ovlivní, zda si budete přát u akvária leštěné a broušené hrany nebo krycí skla.

Pro vaši představu jsme zjistili, že kvádrové akvárium o rozměrech 60 x 30 x 30 cm (objem 54 litrů) vyjde na cca 500 Kč. Větší akvárium s rozměry 100 x 50 x 50 cm (250 litrů) stojí kolem 2 000 Kč.

Zajímavá řešení akvárií

Jednou ze zajímavých variant akvárií jsou mořská akvária. Ta imitují podmořský život a vyznačují se pestrou barevností. Tato akvária však vyžadují velký prostor.

Moderním řešením jsou akvária Nature Wall. Tato akvária se vyrábí na míru a instalují se na zeď. Mají moderní design a jsou zcela dokonalým doplňkem moderního interiéru. Působí jako živý obraz na zdi a jsou téměř bezúdržbová.