klíčidla semen
Dekorace a bytový textil Ostatní

Klíčky ve zdravém jídelníčku nesmí chybět

V předvánočním období se na nás pokušení valí ze všech stran, takže je velmi těžké se všem těm dobrotám ubránit. Proč tedy jednou za čas nezhřešit? Tím spíš je však třeba věnovat pozornost dostatečnému příjmu důležitých živin. O to se postarají nenápadné, leč nesmírně zdravé klíčky, které si na vašem talíři jistě brzy vyslouží čestné místo. V čem spočívá jedinečnost klíčků?

Snad každý velmi dobře ví, jak zdravé luštěniny, ořechy a semínka jsou. Mnoho lidí se jim však vyhýbá z jednoho prostého důvodu, tedy špatné stravitelnosti. Tuto překážku lze snadno překonat právě pomocí klíčení. Nejen naklíčené luštěniny, ale i ořechy a semínka představují pro zažívání mnohem menší zátěž. A navíc jsou obohaceny o spoustu důležitých vitamínů, minerálů, antioxidantů atd.

Naklíčená semínka

Semínka všeho druhu jsou důležitým zdrojem živin. Jejich chuť lze vylepšit právě klíčením, které jim dodá vítanou svěžest. Díky tomu je ještě více doceníte v salátech nebo třeba v dipech a pomazánkách.

Luštěninové klíčky

Právě luštěninové klíčky jsou zřejmě nejčastější, a také nejoblíbenější! V supermarketech jsou už běžně k sehnání klíčky mungo fazole, které chutnají téměř jako čerstvý hrášek, ale setkat se můžete také s naklíčenou čočkou nebo cizrnou. Překvapivě jsou i tyto klíčky velmi svěží, což je předurčuje k použití místo přílohy a do nejrůznějších vegetariánských pokrmů.

Klíčky z ořechů

Ořechové klíčky jsou méně obvyklé, ale rozhodně stojí za pozornost. Použít se dají zejména ve sladkých receptech, k ozvláštnění snídaňových kaší a podobně. Ovšem pozor, ne všechny druhy ořechů je možné klíčit. Z těch nejobvyklejších to jsou kešu, para ořechy, pekanové a vlašské ořechy.

Na klíčení lze vyzrát pomocí speciálních klíčidel semen, která vyžadují minimální obsluhu. Pro začátek můžete vyzkoušet i klíčící misky, dostupné například na https://pristrojeprozdravi.cz/klicici-miska-eschenfelder-16-cm-bila, které jsou velmi skladné a zaručují perfektní výsledek. Které klíčky vyzkoušíte nejdříve?