dekorace
Dekorace a bytový textil

Vyrobte si sami

Říká se, že Češi jsou národ kutilů. Je pravda, že Češi mají k výrobě čehokoli velmi kladný vztah a patří to k jakési jejich národní charakteristice. Zatímco muži nejraději kutí kolem domu a na zahradě, aby své obydlí a jeho okolí co nejvíce zútulnili, ženy vynikají v rukodělných pracích a tvoření nejrůznějších doplňků do domácnosti. Náramně se to projevilo už v první vlně pandemie coronaviru, kdy české ženy hromadně zasedly k šicím strojům a šily roušky jak pro zdravotníky, tak pro širokou veřejnost. Mnohem radostnější je ale přirozeně tvoření něčeho pro radost. Může jít o hezký doplněk do našeho bytu, ale také o milý dárek pro někoho blízkého. Pokud byste tvořily rády, milé dámy, ale nejste tolik zručné, máme i pro vás pár tipů, které, věříme, zvládne každá z vás.

dekorace

Jednoduchý svícen

Svícen, jenž vám představíme, je nejen extrémně jednoduchý, ale také velmi levný, což jistě uvítáte. Postačí vám obyčejná zavařeninová sklenice nebo vyřazená sklenička na vodu. Zbytek už v podstatě záleží na vaší fantazii. Sklenici můžete obmotat bavlnkou či režným provázkem, můžete na ni ale i malovat, popřípadě využít nejrůznější dekorace. Například ji polepit korálky či třpytkami.

Oblíbený patchwork

Pokud patříte mezi ženy, které baví ruční práce, doporučujeme vám vyzkoušet patchwork. Díky němu máte možnost vyrobit si vlastnoručně krásné kousky textilu, jako jsou deky nebo prostírání. Patchwork je ale také úžasně relaxační záležitost. Jedná se v podstatě o sešívání různorodých kousků látek. Původně tato technika sloužila k tomu, aby se švadlenky zbavily všech starých látek. Dnes ale stačí vybrat si z galanterie textilie, které se vám líbí, a pustit se do tvoření.

Magický lapač snů

Lapači snů mnozí přisuzují schopnost odhánět zlé sny a noční můry. To ale není tak úplně pravda. Staré indiánské pověsti říkají, že lapač má sny nikoli odhánět, ale opravdu lapat – tedy výhradně takové, jež jsou nám příjemné a přejeme si je. K tomu, abyste si takový lapač vyrobili, vám stačí pár maličkostí. Potřebovat budete umělý kruh, který omotáte provázkem nebo bavlnkou. Jeho vnitřek vypletete přízí, aby vypadal jako pavučina a stejně tak jako krajka. Podstatné jsou pak na lapači visící provázky, na něž můžete přivázat peříčka či korálky. Ve finále vám bude stačit pořídit si příjemné hebké povlečení a magickému spánku už nic nebrání.

Široký výběr z oblasti dekorací, galanterie i povlečení najdete například na Mikaton.cz.