Bydlení

5 tipů při výběru nové obývací stěny

shutterstock.com
shutterstock.com

Obývací pokoj je centrem veškerého dění v bytě. Zde odpočíváte, scházíte se s rodinou i přáteli, a proto každý věnuje největší pozornost zařízení obýváku. To by mělo být praktické, ale zároveň by jeho styl měl odpovídat vkusu majitelů bytu, aby se zde cítili příjemně. Dominantu obývacího pokoje tvoří sedací souprava a proti ní stojící obývací stěna. Na co byste měli dbát při výběru obývací stěny? Máme pro vás několik tipů.

1. Styl

Základním hlediskem při rozhodování, jakou koupit obývací stěnu, je váš vkus. Někdo dává přednost modernímu interiéru, jiný naopak miluje romantické zařízení napodobující starobylý styl.

Široká nabídka obývacích stěn dokáže uspokojit všechny. Milovníci romantického interiéru mohou vybírat mezi stěnami s ozdobnými profily a výraznými zdobnými rukojetěmi.

Takovým mezistupněm mezi moderními a romantickými stěnami jsou obývací stěny s jednoduchými liniemi, ovšem s povrchovou úpravou, která dodává nábytku patinu.

Nejoblíbenější je však moderní minimalistický nábytek black red white. Ty zpravidla sestávají z několika menších skříněk. Subtilní skříňky a volné poličky dodávají interiéru na vzdušnosti, což je aktuálně velmi trendy.

Obývací pokoj s  výraznou kresbou dřeva, zdroj: nabytokakuchyne.sk
Obývací pokoj s výraznou kresbou dřeva, zdroj: nabytokakuchyne.sk

2. Jak na úložný prostor?

Ačkoliv současné trendy volají po minimu skříněk, úložný prostor je vždy potřeba. Myslete na to, že ne všechny drobnosti mohou být vystaveny na otevřených poličkách. Volné police jsou sice velmi oblíbené, ale ty můžete využít pouze k uložení knih nebo krabiček s dvdčky. Sem tam vystavíte na polici nějakou dekoraci, ale kam s věcmi denní potřeby?

Doporučujeme zvolit takovou sestavu skříněk, aby alespoň jedna měla neprůhledná dvířka. Volbou uzavřené skříňky přitom nijak nemusíte porušit minimalistický duch interiéru. Výtečnou volbou jsou například vysoké úzké skříňky, které lze postavit na zem, ale také zavěsit na zeď.

3. Sestava

Při plánování obývací stěny máte dvě možnosti. Buď využijete některou kompletní sestavu, kterou nabízí výrobce nebo popustíte uzdu své fantazii a nakombinujete si skříňky sami podle svých představ. Sestava přímo od výrobce vás může příjemně oslovit nebo jenom inspirovat. Není výjimkou, že si můžete zakoupit pouze část sestavy, pokud by se vám celá do vašeho bytu nevešla.

Pokud byste si chtěli poskládat vlastní obývací stěnu, využijete weby firem, které vyrábí sektorový nábytek. Zde si můžete navolit libovolné množství různě velikých skříněk, poliček, stolových noh a doma je sestavit po svém.

Minimalistická obývací stěna, zdroj:  nabytokakuchyne.sk
Minimalistická obývací stěna, zdroj: nabytokakuchyne.sk

4. Dostatečné místo pro televizi

Rozměry obývací stěny nezávisí jen na velikosti vašeho obýváku, ale také na úhlopříčce vaší televize. Pokud máte starší televizi, uvažte i možnost, že během několika let koupíte televizor větší a přizpůsobte tomu novou obývací stěnu. Nemusíte se obávat, že by menší televize vypadala ve větší proluce mezi skříňkami nepatřičně. Dostatek prostoru kolem obrazovky vždy vypadá elegantněji, než televize naměstnaná těsně mezi nábytkem.

5. Materiál a barva

Tyto dva aspekty opět závisí nejvíce na vašem vkusu. Pokud milujete přírodní materiály a luxusní vzhled, jistě vás osloví obývací stěny z masivu.

Mnohem levnější, a přesto velmi elegantní, jsou obývací stěny vyrobené z dřevotřískových desek s různou povrchovou úpravou. Velmi odolné je lamino, které je velmi odolné a zároveň nabízí širokou škálu barevných provedení i velký výběr dekorů dřeva. Do romanticky laděného bytu se hodí spíše tmavší odstíny. Moderní minimalistický interiér naopak volá po světlých barvách, které opticky zvětšují prostor.