pronájem bytu v Mostě
Bydlení Reality

Chcete si pronajmout byt v Mostě? Za 2+1 zaplatíte v závislosti na zvolené lokalitě nejčastěji od 8 až do 12 tisíc

Máte v úmyslu hledat pronájem bytu v Mostě a nevíte, na co se zhruba připravit? V první řadě zapomeňte na to, že by se vám snad s výjimkou těch nejproblematičtějších čtvrtí, z nichž je patrně nejznámější sídliště v Chanově, podařilo sehnat něco extrémně levného. Ne zrovna nejlepší pověst, které se město u ostatních obyvatel České republiky někdy „těší“, není totiž tak úplně zasloužená a činže jsou tu tedy i proto relativně vysoké. Věděli jste, že nejžádanější byty o dispozici 2+1 lze sehnat zhruba od osmi tisíc měsíčně? A víte, kterým místům se v Mostě při hledání pronájmu přece jen raději vyhnout?

pronájem bytu v Mostě

Pronájem bytu zde nepatří k nejlevnějším

Za metr čtvereční podlahové plochy se zde začátkem tohoto roku platilo v průměru už nějakých 177 korun. Nicméně cenové rozdíly mezi konkrétními lokalitami města mohou být vcelku značné a tak má tento „průměr“ jen malou vypovídací hodnotu. Proč jsou právě v Mostě, ale i v řadě dalších měst Ústeckého kraje činže v porovnání se zbytkem republiky relativně vysoké a to navzdory tomu, že některé ze zdejších lokalit nejsou považovány za příliš atraktivní či bezpečné?

1) Jednak se snad s výjimkou tzv. Stovek, pásu domů podél třídy Budovatelů, dále tzv. Sedmistovek nebo ulice Javorové, K. H. Borovského či M. G. Dobnera údajně celková situace ve městě už značně zlepšila, to za prvé.

2) A dalším z důvodů, kterým se poněkud vyšší nájmy dají vysvětlit, může být trochu paradoxně i fakt, že zde žije o něco více obyvatel s nízkými příjmy. Ti si jednoduše nemohou dovolit pořízení vlastní nemovitosti a jsou odkázání pouze na trh s pronájmy. Ten je však dík dlouhodobě poddimenzované výstavbě i s ohledem na absenci jakékoliv smysluplné koncepce sociálního bydlení ve stavu, kdy se vhodných bytů příliš nedostává. Majitelé si tak mohou říci o celkem slušné peníze a také to nezřídka dělají.

Kraje s nejvyšším podílem lidí žijících v nájmu

KRAJ Lidé žijící v nájmu (%)
Praha 31,3
Moravskoslezský 25,6
Ústecký 24,2
Liberecký 22,5
Plzeňský 18,2
Jihočeský 18
Jihomoravský 16,9

V Praze nežije ve svém více než 31 % domácností

V Mostě je tedy podle všech dostupných údajů podíl činžovního bydlení poměrně vysoký. Podobná situace nastala v posledních letech také v Moravskoslezském kraji a ještě více lidí v nájmu žije pak zřejmě už pouze v Praze a to přibližně 31,3 %. Nutno ovšem zdůraznit, že v našem hlavním městě je tento stav způsoben především extrémně vysokými cenami nemovitostí, které nemají jinde v zemi obdoby. A tak navzdory tomu, že jsou v metropoli příjmy obyvatel jednoznačně nejvyšší v republice, na koupi vlastního bytu velmi často nestačí.

Jak získat solidní byt za rozumnou cenu?

Několik málo lokalit, které je při hledání pronájmu zřejmě lepší vynechat, jsme už zmínili. Činže v bytech, které se v nich nalézají, sice mohou být o poznání nižší než jinde, to jistě. Nicméně většina lidí si obvykle raději nějakou tu tisícovku připlatí, aby mohla žít ve čtvrti, kde se bude cítit bezpečně a kde bude klid. Takových míst je naštěstí v dnešním Mostě už většina. Chcete-li si zde najít solidní pronájem a to za přijatelných cenových podmínek, musíte se však dík špatným zkušenostem řady majitelů nemovitostí snažit o něco víc než v jiných koutech naší republiky. Obvykle je zkrátka nutné majitele přesvědčit, že jste spolehlivý člověk a ne potížista a budoucí neplatič.

A jak tedy najít pronájem co nejrychleji?

Abyste zvýšili vaše šance na nalezení cenově přijatelného pronájmu a aby toto snažení netrvalo neúměrně dlouhou dobu, připravili jsme pro vás pár jednoduchých doporučení. Tady jsou:

a) Musíte samozřejmě uzpůsobit velikost hledaného bytu možnostem vaší peněženky. Nebudete tedy jistě hledat pětipokojový apartmán, když jste z vaší výplaty schopni utáhnout tak maximálně 2+1. To je pochopitelné.

b) Most je navíc specifický tím, že jsou zde mezi jednotlivými lokalitami poměrně vysoké rozdíly v požadovaných činžích. Setkáte se s tím jistě i v jiných městech, nicméně zde je tento trend výraznější. Vybírat můžete tedy i na základě tohoto kritéria. Je však třeba vzít rozum do hrsti, abyste se třeba kvůli několika ušetřeným stokorunám nenastěhovali do nějakého „domu hrůzy“, což se vám může ostatně přihodit takřka kdekoliv v republice.

c) Pokud chcete platit o něco nižší činži a nevadí vám byt nevybavený, který není v úplně ideálním stavu, vezměte ho. Jste-li si schopni s jeho nedostatky poradit sami, může se vám to ve výsledku vyplatit.

d) A jedno velmi důležité doporučení závěrem. Až na byt, který by vám skutečně vyhovoval, jednoho dne natrefíte, neváhejte jeho majiteli poskytnout co nejvíce záruk stran vaší spolehlivosti a solventnosti. Jde o to, aby získal pocit, že svěřuje svoji nemovitost solidnímu člověku, se kterým bude rozumná řeč a který nepřestane platit činži hned následující měsíc. Jak jsme si už řekli, právě v Mostě, kde má řada majitelů bytů zkušenosti často všelijaké, může mít nějaké dobrozdání od vašeho zaměstnavatele, případně i od předešlého „bytného“ celkem slušnou přesvědčovací hodnotu.

Zapomeňte na předsudky!

Přestože Most míval ještě do nedávna pověst vcelku nevalnou, přílišné obavy už dnes skutečně nejsou namístě. Zkrátka zapomeňte na předsudky, máte-li nějaké a uvidíte, že život v naprosté většině zdejších čtvrtí a ulic běží zcela normálně. Stačí se jen při hledání pronájmu vyhnout těm několika málo problematickým místům a není co řešit.

A mimochodem, stěhujete se sem za prací nebo jsou vaše důvody docela jiné? A jakou částku jste připraveni měsíčně vydávat na činži?