Bydlení

Jakou položit izolaci pod plovoucí podlahu?

shutterstock.com
shutterstock.com

Pořizujete plovoucí podlahu? Nezapomeňte při výběru zároveň zakoupit také izolační podložku pod plovoucí podlahu. Snížíte tak hlučnost při chůzi a vylepšíte i tepelnou pohodu v bytě. Podle čeho ale izolaci vybírat?

Výhody izolační podložky

Izolační podložky mají hned několik funkcí. Za prvé izolují tepelně. Jsou proto vhodné všude tam, kde hrozí chladno od nohou. Ať už jde o přízemí rodinných domů nebo přízemní byty. Nepříjemné chladno může být i v bytech umístěných nad společnou kolárnou, kde se v zimě zpravidla netopí.

Stejně důležitá je také hluková izolace. Plovoucí podlahy, především laminátové, ale i dřevěné, jsou nechvalně proslulé svou hlučností. Při chůzi po podlaze bez izolační podložky je více slyšet klapot kroků. Kročejový hluk se z podlahy přenáší na zdi i konstrukci podlahy. Přes zdi se hluk šíří do sousedních místností. A ještě více proniká hluk přes podlahu do podlaží pod vámi.

Pokud bydlíte v rodinném domě, uslyšíte v přízemí každý krok z horního patra. I členové vlastní rodiny vás tak mohou nepříjemně rušit. O to horší je situace v bytových domech, kde svými kroky můžete rušit sousedy pod vámi. V bytových domech proto rozhodně neopomeňte instalovat izolaci. Na tlumení hluku je přímo určena tzv. kročejová izolace podlahy.

A nezanedbatelný je také fakt, že podložka prodlouží životnost podlahy. Dokáže totiž vyrovnat drobné nerovnosti na holé betonové podlaze.

Nezapomeňte na kročejovou izolaci před položením podlahy! zdroj: shutterstock.com
Nezapomeňte na kročejovou izolaci před položením podlahy! zdroj: shutterstock.com

Jakou izolaci zvolit?

Jak se zorientovat v pestré nabídce izolačních podložek? Všechny jsou vhodné pod plovoucí podlahu, a přeci se od sebe výrazně liší. Před výběrem si ujasněte, co od izolace očekáváte. Potřebujete pouze zmírnit hluk přenášený na stěny, nebo chcete předejít sousedským sporům a pořídit kvalitní kročejovou izolaci? A jak je to s životností materiálů? Ta často bývá přímo úměrná ceně. Čím dražší izolace, tím delší životnost.

Při výběru izolace se orientujte dle kvality vámi vybrané podlahy i podle míry její zátěže. Pod kvalitní dřevěnou plovoucí podlahu, která vám vydrží desítky let, vyberte kvalitní dražší izolaci, která může mít životnost až 25 let. Naopak nejlevnější podložky mohou mít při běžné zátěži životnost pouhých šest let. Takové izolace jsou vhodné pouze tam, kde pořizujete levnější plovoucí podlahu, například jako dočasné řešení.

Hrajete rádi na různé hudební nástroje? Předejděte sousedským sporům pomocí kvalitní hlukové izolace.

Typy izolace

Izolace pod plovoucí podlahy se vyrábí z různých materiálů a i izolace ze stejného materiálu se od sebe mohou lišit svou tloušťkou.

Velmi rozšířené jsou izolace vyrobené z pěnového polyethylenu. Patří k nejlevnějším variantám. Prodávají se v rolích a jejich tloušťka se pohybuje od 2 do 30 mm. Pěnové podložky ve větší tloušťce se již prodávají ve formě desek.

Desky z extrudovaného polystyrenu jsou dobrými zvukovými i tepelnými izolanty. A pro dokonalé odhlučnění je možné využít také desek vyrobených z akustické pěny.

Ekologicky zaměření spotřebitelé rádi volí dřevovláknité izolační podložky. Ty jsou vyrobeny ze 100% ekologického materiálu, mají vynikající tepelně izolační vlastnosti a dokáží vyrovnat nerovnosti podkladu až do 3 mm. Méně obvyklé jsou dále podložky z korku či vlnitého papíru.