Dům a stavba

Nátěr starých dřevěných oken a dveří krok za krokem

shutterstock.com
shutterstock.com

Shledali jste po zimě, že vaše stará dřevěná okna a dveře jsou nevzhledné nebo mají dokonce výrazně poškozený nátěr? I stará okna mohou vypadat znovu jako nová, pokud se pustíte do jejich renovace.

Příprava oken a dveří na nový nátěr

Postup renovace starých dřevěných oken a dveří se může zdát náročný a pracný. Pravdou je, že nové natření oken zabere poměrně hodně času, ale nejedná se o nijak obtížnou práci, poradí si s ní každý šikovný kutil.

 1. Před novým nátěrem je nutné odstranit nátěr starý. O vhodných postupech při odstraňování starého nátěru se můžete dočíst více v samostatném článku
 2. Ať už zvolíte jakoukoliv metodu k odstranění starého nátěru, po dokončení této činnosti je ještě vhodné zkontrolovat stav dřeva. Pokud je dřevo našedlé, svědčí to o jeho špatném stavu, takové dřevo se nevyplatí natírat. Proto je třeba povrch obrousit natolik, aby se objevila vrstva zdravého dřeva.
 3. Pokud je dřevo pod odstraněným nátěrem zdravé, rovněž sáhněte po brusném papíru, ale jen jemném a celý povrch okna mírně přebruste, abyste srovnali případné drobné nerovnosti. Po finálním vybroušení je nutné zbavit povrch okna veškerého prachu.
 4. Před samotným nátěrem ještě okna zkušebně zavěste a zkontrolujte, zda mají při otevírání a zavírání dostatečnou vůli pro budoucí vrstvu nového nátěru.
 5. V případě, že na rámech oken naleznete nerovnosti, které přebroušení nesrovná, bude potřeba přistoupit k zatmelení vrypů či trhlinek. Ideálním pomocníkem je dvousložkový tmel. Akrylátový tmel je méně vhodný (především pro venkovní část oken, protože není odolný vůči vlhkosti). Po zaschnutí tmelu opravená místa znovu přebruste do hladka.
 6. Připravte si okno k natírání. Abyste si usnadnili práci a omylem nedošlo k natření skla okna, je vhodné sklo u kraje rámu oblepit lepící páskou.

Postup při natírání

Po provedení přípravných prací je možné přistoupit k samotnému natírání. Zde můžete zvolit mnoho typů nátěrů, postup je však obdobný:

 1. Ochranný nátěr – ten slouží k ochraně dřeva před plísněmi, houbami i UV zářením. V tomto kroku využijeme impregnačních nebo penetračních nátěrů.
 2. Základní nátěr – po zaschnutí ochranného nátěru (a jeho případném přebroušení) aplikujte první vrstvu nátěru barvy.
 3. Druhý nátěr – po zaschnutí první vrstvy je zpravidla nutné provést ještě druhou vrstvu nátěru. Pokud chcete, aby nátěr měl krycí vlastnosti, je vhodné využít emailových barev. Pokud má dřevo pěknou kresbu, kterou nechcete zcela zakrýt vrstvou barvy, je pro vás vhodnější využít spíše lazury, které je někdy nutné nanést ve 2-3 vrstvách nátěru. Ty dodají dřevu požadovaný barevný odstín, ale nechají vyniknout i jeho kresbě.

Okna je výhodnější natírat v poloze vodorovné, v této pozici můžete volit libovolné barvy, i ty pomaluschnoucí nebo hodně zředěné. Vodorovná poloha je rovněž nutností, pokud chcete barvu nanášet stříkací pistolí či sprejem. Pokud nemáte jinou možnost natírat okna ve vodorovné pozici, bude vhodnější zvolit rychleschnoucí barvy (výborně se hodí moderní vodou ředitelné barvy, nikoliv barvy emailové či fermežové, které dlouho schnou).

Ve svislé poloze se vyplatí nanášet tenčí vrstvu barvy a nátěr opakovat vícekrát.
Při natírání větší rovných ploch, tedy především při natírání dřevěných dveří, může být dobrým pomocníkem pěnový váleček, kterým vytvoříte jednolitou hladkou plochu snáz než při natírání štětcem.

4 komentář

 1. Ahoj, právě se na natírání chystáme. Nevíte někdo, kolik barvy se cca spotřebuje na jedno okno? Nebo je to moc hloupá otázka? :-) jsem na to ale sama ženská, tak by se mi rada hodila, abych to naplánovala…díky za vše

  1. zdravím, na to je moc těžké odpovědět. záleží na typu a velikosti okna. Sám bych to tipoval tak na cca 1.5dcl na okno…

 2. katko, kupte si jednu plechovku a až jí vypotřebujete, tak to zjistíte asi nejlépe…

 3. u nás to vycházelo cca 1 plechovka na dvě okna. Ale opravdu záleží na tom, o jakou barvu se jedná, jak děláte silný nátěr, jak velká máte okna atd.

Komentáře nejsou povoleny.