Dům a stavba

Čím odstranit graffiti na fasádě rodinného domu?

shutterstock.com
shutterstock.com

Vybrali si pouliční umělci právě váš dům jako plochu pro svou tvorbu? Z nových obrazců na svém domě jistě nejste nadšeni. Poradíme vám, jak přistupovat k odstranění graffiti z fasády domu. Při správném postupu se lze nevyžádaných maleb beze zbytku zbavit.

Zjistěte, čím byla kresba vytvořena

Základem úspěšného odstranění graffiti je zjištění, čím bylo vytvořeno. Možností je totiž hned několik. Graffiti mohou být namalovány:

  • křídou
  • fixou
  • sprejem

V závislosti na použitém typu barvy se volí nejvhodnější způsob odstranění graffiti. Ty namalované křídou jsou přáním každého majitele domu, protože je lze nejsnáze odstranit. Ale právě proto se objevují velmi zřídka. Častěji se setkáte s graffiti vytvořenými sprejem nebo fixou, které jsou trvalejší.

Kresbu fixou od graffiti sprejem odlišíte nejčastěji podle propracování detailů. Kresby fixou se vyznačují detailnějším zpracováním obrázku. Práce se sprejem je náročnější, a proto umožňuje vytvářet jednodušší obrazce.

Kdy vystačíte s kartáčem a vodou?

Jak jsme již uvedli, nejsnadnější je odstranění maleb křídou. Na ty si vystačíte s pouhým kartáčem a vodou. Mechanickým drhnutím odstraníte nános křídy a fasáda bude opět jako nová.

Kartáč a voda ale budou dostatečnou zbraní také v případě, že jste vsadili na prevenci a fasádu domu ošetřili antigraffiti nátěrem. Tento ochranný nátěr zabrání proniknutí barev do fasády. Díky tomu se vám podaří kartáčem a vodou odstranit z ošetřeného povrchu i malby fixou nebo sprejem.

Chemické odstranění graffiti

Pokud objevíte na svém domě kresbu sprejem nebo fixou, máte několik možností, jak se jich zbavit. Při odstraňování nápisů svépomocí bývá nejjednodušší vzít na pomoc chemii. Existují speciální chemické přípravky pro odstraňování graffiti. Jejich hlavní složkou jsou rozpouštědla, která dokáží narušit strukturu barvy. Po delším působení přípravku barva nabobtná a poté lze přistoupit k drhnutí postiženého místa kartáčem. Díky rozrušení povrchu barvy lze obrazec poměrně snadno z fasády smýt.

Při výběru chemických odstraňovačů graffiti si vždy důkladně přečtěte návod k použití. Najdete v něm, zda je daný prostředek vhodný pro odstranění kreseb vytvořených sprejem nebo fixou. Dále se zajímejte také o to, pro jaké povrchy je přípravek určen. Špatná volba chemického přípravku by mohla mít za následek poškození nejen kresby, ale i vaší fasády.

Mechanické čištění

Na kresby fixou nebo sprejem lze zaútočit i jinak než chemicky. Další možností je mechanické čištění. Velmi účinné je použití parních nebo vysokotlakých čističů.

Nejlepších výsledků potom dosahují abrazivní metody, například čištění tryskáním. To spočívá v tryskání směsi vody a písku na postižené místo. Jemná zrnka písku vyslaná velkou rychlostí proti zdi dokáží perfektně z fasády odstranit řadu nečistot včetně graffiti.

Ale i při mechanickém odstraňování graffiti se nezapomeňte ujistit o tom, zda je vhodné tuto metodu použít právě na váš typ fasády. Méně odolné povrchy mohou být mechanickým čištěním poškozeny, případně u tmavých omítek může v místě čištění dojít k jejich zesvětlení. Obecně platí, že čištění tryskáním je vhodné pro všechny běžné fasády, cihlové zdivo i obklady přírodním či umělým kamenem.

Každý povrch vyžaduje jiný přístup k odstranění graffiti, proto je vhodnější poradit se s odbornou firmou, zdroj: graffiti.cz
Každý povrch vyžaduje jiný přístup k odstranění graffiti, proto je vhodnější poradit se s odbornou firmou, zdroj: graffiti.cz

Odstraňováním graffiti se zabývají i specializované firmy

Pokud nemáte dostatek času nebo se jednoduše obáváte pustit se do čištění graffiti sami, můžete si pozvat odborníky. Ti disponují veškerým zařízením potřebným k odstranění graffiti i dostatkem zkušeností. Dokáží proto zvolit tu nejefektivnější metodu odstraňování. Jednou z nich je firma AXIOM REAL, spol. s r.o. zabývající se odstraněním graffiti v Brně.

Po neblahých zkušenostech se sprejery si můžete u firem zabývajících se odstraňováním graffiti objednat také provedení ochranného nátěru. Díky němu bude odstranění graffiti hračkou a sprejery nejspíš brzy omrzí malovat na dům, z nějž jejich výtvory během chvíle opět zmizí.