Dům a stavba

Jaké zvolit tepelné čerpadlo?

shutterstock.com
shutterstock.com

Každého investora, budujícího zdroj tepla, čekají dvě zásadní otázky. Jestli si pořídit běžný zdroj tepla, nebo tepelné čerpadlo a pokud se rozhodne pro tepelné čerpadlo tak následuje druhá otázka, jaký druh tepelného čerpadla bude nejvýhodnější.

Pokud pomineme málo využívané druhy tepelných čerpadel, které odebírají teplo například ze studní, z povrchových vod, nebo solárního systému, zůstávají ve většině případů k dispozici dva základní typy tepelných čerpadel – vzduch/voda a země/voda.

Rozhodnutí, který z nich bude pro konkrétní dům lepší, není úplně jednoduché, protože kromě technických rozdílů, jsou zde i podstatné rozdíly ve spotřebě elektřiny a v životnosti.

Systémy odebírající teplo ze vzduchu fungují velmi dobře a i při nízkých venkovních teplotách dokáží dům vytopit.  Nižší cena a rychlejší a jednodušší instalace je také velkou výhodou. Naproti tomu je u tepelných čerpadel vzduch/voda potřebné počítat s přibližně o třetinu vyšší spotřebou elektřiny, než u tepelných čerpadel země/voda a s kratší životností. U tepelných čerpadel vzduch/voda, je také potřebné dávat pozor i na jejich hlučnost, která může v některých případech rušit obyvatele vytápěného domu, nebo jejich sousedy.

Tepelné čerpadlo země/voda s vestavěným zásobníkem teplé vody, zdroj: cerpadla-ivt.cz
Tepelné čerpadlo země/voda s vestavěným zásobníkem teplé vody, zdroj: cerpadla-ivt.cz

U novostaveb, kde obvykle není problém s dostatečnou velikostí pozemku, je nejvýhodnější použít plošné zemní kolektory. Tento systém získávání energie skvěle kombinuje výhody odběru tepla ze země (výrazně nižší spotřebu elektřiny než mají vzduchová tepelná čerpadla) a zároveň výhody odběru tepla ze vzduchu (nižší pořizovací náklady, jednodušší získání potřebných povolení než u tepelných čerpadel s vrtem). U nejprodávanějších tepelných čerpadel na našem trhu, švédského IVT, využívá plošné kolektory více než 60 % zákazníků.

Pod tímto trávníkem je uložen plošný kolektor, zdroj: cerpadla-ivt.cz
Pod tímto trávníkem je uložen plošný kolektor, zdroj: cerpadla-ivt.cz

U tepelného čerpadla je důležitým prvkem i volba topného systému.  Pokud tepelné čerpadlo napojíme na podlahové vytápění místo radiátorů, zásadním způsobem se tepelnému čerpadlu sníží spotřeba elektřiny. Naopak při použití topného systému vyžadujícího teploty nad 60°C, se spotřeba elektřiny citelně zvýší.

Otázka jaký druh tepelného čerpadla zvolit je tedy velmi důležitá. Pokud si místo tepelného čerpadla země/voda s podlahovým topením pořídíte tepelné čerpadlo vzduch/voda s radiátorovým topným systémem, budete za vytápění platit i o 50% více než byste museli. Ve studených oblastech, nebo u domů s nevhodným topným systémem, bude rozdíl v platbách za elektřinu ještě výrazně vyšší.

1 komentář

Komentáře nejsou povoleny.