Bydlení

Výběr postele pro dítě rozhodně nepodceňujte

shutterstock.com
shutterstock.com

Čekáte nový přírůstek do rodiny a rozhodli jste k pořízení postýlky pro miminko? Či vám dítě povyrostlo a potřebuje novou postel? Výběr postele pro svého potomka byste neměli rozhodně podceňovat. Existuje široká nabídka postelí a postýlek. Můžete vybírat jak v kamenných obchodech, tak na internetu.

Postýlky pro nejmenší

Pokud čekáme miminko a rozhodujeme se jakou postýlku či kolébku pro něj pořídíme, musíme se v prvé ředě rozhodnout, kde bude miminko spinkat. Jestli umístíme postýlku do ložnice k nám, či bude mít svůj vlastní pokojík. Když už máme rozhodnuto, vybíráme spaní dle interiéru, tak aby se tam nová postýlka hodila.

Měla by ovšem splňovat základní bezpečnostní pravidla. Můžeme pořídit postýlku nebo kolébku, rozhodně ale nedoporučuji, aby miminko spalo v posteli s rodičem. Je zde nebezpečí zalehnutí, či spadnutí z postele, a v neposlední řadě bychom pak dítě špatně tomuto zlozvyku odnaučovali, až by povyrostlo a spaní s ním by pro nás již bylo nepohodlné.

Kolébka, jakož i postýlka má své výhody a nevýhody. V kolébce má miminko menší prostor, tudíž se tam cítí bezpečněji a dítě můžeme v případě neklidu i pohoupat, aby znovu usnulo. Nemusíme mít strach, že pokud začne být miminko živější, že by mohlo z kolébky vypadnout, kolébka by měla být vybavena pojistkou, díky které by samovolné houpání nebylo možné.

Musíme taky brát při výběru zřetel na dostatečnou výšku postranic a na mezery mezi jednotlivými tyčkami. Ty by neměly být moc široké, aby dítě jimi neprostrčilo  hlavu. Kolébka i postýlka by měly být vyrobeny z nezávadného materiálu, ošetřeného schválenými prostředky. Nejlepší materiál je dřevo. U kolébky musíme mít ale na paměti, že nejpozději v půl roce dítěte, záleží na velikosti, budeme muset znovu investovat do postýlky. Aby se dítě již od narození cítilo v postýlce bezpečněji, tak ho balíme do zavinovačky. V postýlce vydrží dítě spát do dvou až tří let.

Postele pro děti

Ani u výběru postele pro děti od dvou let bychom neměli nic ponechat náhodě. Vybíráme již postel jako pro dospělé, tak aby se nám barevně i provedením hodila do interiéru. U starších dětí, můžeme nechat výběr na nich, většina teenegerů bude mít na své spaní bezesporu svůj vlastní názor a představy.

U menších dětí bychom ovšem neměli zapomínat na bezpečnostní postranici proti pádu, u většiny postelí se dá později odejmout. Existují i dětské postele, které rostou společně s dítětem, to znamená že můžeme jejich délku postupem času prodlužovat. Máme-li více dětí a málo místa, lze toto vyřešit klasickými palandami, či vyvýšenými postelemi, pod kterými je umístěn např. psací stůl. K postelím můžeme dokoupit i spoustu doplňků, jako jsou klouzačky, stany, tyče na šplhání apod.

Výběr matrace

Výběr matrace bychom rozhodně neměli zanedbat a pokud je to možné tak do ní investujeme větší finance. Na správné matraci závisí kvalita spánku našeho potomka, mějme na paměti, že spaním malé miminko stráví až 20 hodin denně.

U malých dětí by matrace měla být spíše tvrdší, s odnímatelným pracím potahem. U větších dětí již pak vybíráme matraci dle našich představ, nejlepší je si matraci vyzkoušet. Existují i matrace pro alergiky. Pozornost bychom měli dávat i použitému materiálu a vhodnému roštu do postele.