Bydlení

Jak na zastínění střešních oken

velux.cz
velux.cz

Máte pocit, že u střešních oken máte omezený výběr stínících prvků? Opak je pravdou. Dnes již nejste omezeni jen na obyčejné hliníkové žaluzie. Své podkrovní pokoje můžete doplnit moderní roletou nebo dokonce zcela zatemnit díky nejnovějším zatemňovacím látkám. Výběr je opravdu velmi pestrý a téměř srovnatelný se stínící technikou pro klasická okna.

Zastínění střešních oken

U střešních oken odpadá starost se zatahováním rolet či žaluzií kvůli ochraně soukromí. Za temných zimních odpolední a večerů tedy stínící techniku z tohoto pohledu nevyužijete. O to více vám ale poslouží v letních měsících.

V létě stínící technika odráží sluneční paprsky, nedochází proto k rychlému přehřátí interiéru. Stínění pochopitelně využijete i proto, aby vám nesvítilo sluníčko přímo do očí nebo do monitoru počítače. A zastínění střešních oken oceníte také ráno, aby vás světlo nevytáhlo předčasně z postele.

Tip: Vyzkoušejte domácí pizza pec

Z jakých typů zastínění můžete u střešních oken vybírat? Nabídka je vskutku široká, zahrnuje:

  • žaluzie
  • rolety
  • římské rolety
  • zatemňující rolety
  • plisované rolety
  • venkovní rolety
  • venkovní markýzy

Žaluzie

Klasické žaluzie snad ani není nutné představovat. Lamely žaluzií jsou vyrobeny z hliníku a velmi snadno se udržují v čistotě. Jsou odolné vůči vlhkosti, proto je vhodné umístit žaluzie do místností s vyšší vlhkostí – koupelny nebo kuchyně. Samozřejmostí je velký výběr barevných provedení žaluzií.

Střešní okna v dětském pokoji, zdroj: shutterstock.com
Střešní okna v dětském pokoji, zdroj: shutterstock.com

Interiérové rolety

Na střešní okna není problémem ani instalace rolet. Díky speciálním vodícím lištám krásně drží na okně. Rolety na střešní okna mohou být vyrobeny z různých materiálů od polyesteru až po moderní zatemňující látky, které dokáží místnost dokonale zatemnit. Nerušený spánek si tak mohou dopřát například i lidé po noční směně. Velké množství barevných variací doplňují ještě rolety do dětských pokojů s veselými motivy.

Velmi elegantně působí také alternativní typy rolet:

  • římské rolety – roleta se skládá po vodorovných pásech, výhodou je, že roletu lze nastavit do libovolné polohy, lze vytvořit i pás uprostřed okna, látka rolety lze snadno sejmout, proto se lépe čistí
  • plisované rolety – lze opět libovolně zastavit i jako pás ve středu okenní tabule, plisovaná roleta působí velmi subtilně díky drobným skladům. Jemně rozptyluje denní světlo.

Venkovní rolety

U střešních oken také můžete využít výhod exteriérových rolet. Umístěním před okno dokáže venkovní roleta zachytit větší procento slunečního záření a odrazit ho dřív, než dopadne na sklo okna. Tím se lépe předchází přehřátí interiéru. Při zatažení rolety v zimě naopak dochází ke snížení tepelných ztrát, a to až o 17%.

Zatažená venkovní roleta navíc redukuje hluk způsobený deštěm nebo krupobitím, hlídá tak váš nerušený spánek. Venkovní roletou lze zcela zatemnit interiér i během dne.

Venkovní markýzy

Venkovní markýzy jsou rovněž účinnou ochranou proti přehřátí interiéru. Jejich speciální struktura ze síťoviny však zároveň zajišťuje přísun světla do místnosti a zachovává výhled z okna. Lze ji dále kombinovat s interiérovými stínící prvky.