Zahrada

Kameny jako přirozená součást okrasné zahrady

shutterstock.com
shutterstock.com

Okrasné zahrady by měly z největší části být vyzdobeny přírodními materiály. Umělé dekorace se hodí pouze do některých druhů okrasných zahrad a jejich využití by mělo být pouze minimální. Zato přírodní dekorace mohou být využity téměř v libovolném množství. Zejména pak kameny. Kameny jsou součástí přírody a kamenné dekorace na zahradách působí elegantně a příjemně.

Kameny mohou mít mnoho podob a velikostí

Pokud se budeme bavit o využití kamenů na okrasných zahradách, musíme si je nejprve rozdělit. Pojem kámen je totiž velmi obsáhlý znamená stovky podob kamenů, které se v přírodě vyskytují a hodí se i pro zahrady. Kameny tedy nejprve rozdělíme podle druhu, podle velikosti a pak také podle využití.

Druhy kamenů pro využití na zahradách

  • Kamenné dlažby
  • Okrasné říční kameny
  • Kačírek a drť
  • Kusové okrasné kameny
  • Solitéry
  • Kamenné zídky

Kamenné dlažby

Kamenné dlažby mohou být na zahradách nejen jako okrasa, ale najdou i své praktické využití. S jejich pomocí můžeme vydláždit i příjezdové cesty nebo jen dlažbu volně položit do trávy a vytvořit kamenné cestičky na zahradě. Vždy podle způsobu využití kamenných dlažeb volíme jejich sílu a hlavně druh kamene. Každý kámen má totiž odlišnou pevnost. Nejčastěji se využívá rula, vápenec, pískovec, andezit nebo akan.

Okrasné říční kameny

Tyto kameny jsou typické svými oblými tvary bez ostrých hran. Můžeme se také setkat s označením oblázky nebo valounky. Mohou se využívat k obsypání domu, do zahradních jezírek a na vysypání okrasných zákoutí. Většinou mají jednotlivé kameny velikost do 7 cm. Využívají se kameny Mramor, Nero, červené leštěné valounky, atlas a další. Využít můžete i mix různých druhů.

Terasovité zahrady, zdroj: zahradadvoracek.cz
Terasovité zahrady, zdroj: zahradadvoracek.cz

Kačírek a drť

Kačírek je většinou směs různých druhů kamenů o velikosti do 7 cm. Je vhodný k vytvoření ploch, které není nutné udržovat. Stačí pod něj vložit geotextilii a zasypat jí právě kačírkem. Aby nebyla plocha s kačírkem nudná, může být na určitých místech osazena rostlinami nebo keři. Kačírek je vynikající obsypový materiál, stejně, jako kamenná drť.

Kusové okrasné kameny

Kusové okrasné kameny se využívají na zkrášlení konkrétního místa na zahradě, kde mu dodají potřebnou eleganci. Mohou dosahovat i větších rozměrů, ale tento druh by neměl přesáhnout 1 metr v průměru. Jeho hlavní předností je především originální design. Využívají se tedy především kameny s originálním vzhledem. Například Zeolit, Travertin, Ice stone, červený Atlas, vápenec, Aris nebo i mořský vápenec.

Solitéry

Solitéry mají na zahradách opět především dekorativní funkci. Jedná se ovšem o kameny větších rozměrů a jejich váha může překročit i několik metráků. Důležitý je opět především tvar kamene, jeho zbarvení a celkový vzhled. Pro solitéry se využívá vápenec, žulové valouny, obelisky, ale výjimkou není ani solitér ze zkamenělého dřeva. Takové kameny se využívají často v zahradách na klíč.

Práce s velkými kameny vyžaduje těžkou techniku, zdroj: zahradadvoracek.cz
Práce s velkými kameny vyžaduje těžkou techniku, zdroj: zahradadvoracek.cz

Kamenné zídky

Pro kamenné zídky na zahradách se nejčastěji využívají kameny s rovnými plochami, které se na sebe dají vrstvit. Nejčastěji z materiálů andezit nebo rula v různých odstínech.

2 komentář

  1. Naprosto souhlasím, kámen je nejúžasnější materiál do zahrad. V kombinaci s mulčovanou kurou a nejakym tim stromkem to nema chybu!

  2. Kamen je vubec snad nejhezci material. Ted jsme delali chodnik – kameny v kombinaci s betonem. vypada to vazne uzasne, jeste jak je to nepravidelny. nejhorsi ale je sehnat rovny kameny

Komentáře nejsou povoleny.