Řízené větrání
Bydlení Rekonstrukce

Efektivní větrání okny je utopie. Dejte přednost řízenému větrání

Proč byste měli věnovat značnou pozornost kvalitě vzduchu ve své domácnosti? Protože dlouhodobý pobyt v nedostatečně větraném prostředí není pro lidské zdraví nijak prospěšný. Ale jakým způsobem zajistit efektivní větrání? Ideální by bylo větrat otevřenými okny každé dvě až tři hodiny po dobu cca 5 minut. Jenomže komu by se chtělo desetkrát za den otevírat a po chvíli zase zavírat všechna okna?

Pravidelné otevírání oken sice přivede do vašeho domova čerstvý vzduch, ale současně vás zbaví tepla, což je nepříjemné především v zimě. K dalším negativům tohoto způsobu výměny vzduchu patří zvyšování relativní vlhkosti i koncentrace škodlivin.

Efektivní výměna vzduchu bez zbytečných tepelných ztrát je možná díky moderním technologiím. Při měření koncentrace oxidu uhličitého v místnostech větraných běžným způsobem (otevřenými okny) a tzv. řízeným větráním byly zjištěny výrazné rozdíly. Zatímco při větrání okny bylo množství CO2 na limitních hodnotách (1500 ppm dle vyhlášky č. 268/2009 Sb.), díky řízenému větrání se koncentrace snížila na doporučenou hodnotu (1000 ppm).

větrací jednotky

Řízenou výměnu vzduchu zajišťují větrací jednotky, které se instalují do jednotlivých místností. Oproti centrálnímu systému má lokální rekuperace několik podstatných výhod: realizace je levnější a rychlejší, protože není zapotřebí vybudování komplikovaného vzduchotechnického systému. Celkové náklady jsou logicky o poznání nižší a případné opravy zpravidla jednodušší, protože není nutné zasahovat do celého systému.

Řízené větrání vaší domácnosti přinese značnou úsporu energie (cca o 70 – 90 % oproti větrání okny), a navíc eliminujete typické negativa klasického větrání – budete dýchat mnohem čistší vzduch a snížíte hlukové zatížení interiéru. Současně svůj domov ochráníte před plísní a zvýšíte celkový komfort bydlení. Vaše cesta k optimálnímu vnitřnímu mikroklimatu může začít na inventer.cz.