Bydlení

Jak si zařídit útulnou ložnici?

shutterstock.com
shutterstock.com

Ložnice je místností přímo určenou k odpočinku. Nemusí však jít pouze o spánek. V ústraní ložnice si rádi vydechneme i po náročném pracovním dni. Pro umocnění klidné atmosféry je potřeba zařídit ložnici útulně a dle vašeho vkusu i vašich zájmů.

Postel

Dominantou celé ložnice je postel. Ideální je umístění postele tak, aby k ní oba partneři měli volný přístup se své strany. Vedle lůžka nesmí chybět noční stolky. Ty poslouží jako odkládací plocha pro knihu, skleničku s vodou či mobilní telefon. Stabilně na stolku může stát malá lampička a budík.

Při výběru nočních stolků se zaměřte raději na stolky se zásuvkou či krytou skříňkou. Sem snadno schováte řadu drobností – krém, léky nebo špunty do uší. K dispozici jsou i nádherné nábytkové sestavy do ložnice.

Skříně

Ložnice je zpravidla i hlavním úložištěm oblečení a ložního prádla. Proto sem patří i velké šatní skříně. Úložný prostor lze řešit vestavěnými skříněmi, které mohou pokrýt celou jednu stěnu místnosti. Nebo klasickými šatními skříněmi. Ty lze zakoupit samostatně nebo v celé sestavě i s nočními stolky a komodou. V malých tmavších ložnicích se vyplatí pokrýt jedna dvířka skříně zrcadlem. To celou místnost opticky zvětší a prozáří.

Komoda se stává velmi oblíbenou součástí zařízení ložnice. Především šuplíkové komody pomáhají přehledně uspořádat drobnější prádlo. Zároveň je komoda menším kusem nábytku, který působí téměř romanticky. Její horní plocha potom přímo vybízí k vystavení rodinných fotografií či jiných dekorativních předmětů.

Ženy jistě ocení toaletní stolek se zrcadlem. Pokud máte v ložnici dostatek místa, zvažte jeho pořízení. Toaletní stolek se stane svatyní ženy, která zde může pohromadě uchovávat všechny prostředky ke svému zkrášlení. Ať už jde o líčidla nebo o šperky. Praktický toaletní stolek do ložnice potom pomůže vyřešit ranní špičku v koupelně, jelikož dámská část domácnosti se učeše a namaluje u zrcadla v ložnici.

Vestavěné skříně dovolí využít váš prostor na maximum, zdroj: shutterstock.com
Vestavěné skříně dovolí využít váš prostor na maximum, zdroj: shutterstock.com

Osvětlení

Správnou atmosféru dokáže ložnici dodat vhodné osvětlení. Kromě hlavního lustru nezapomeňte na lampičky vedle postele, které poskytnou tlumenější světlo, které vás lépe připraví na spánek. Malé lampičky můžete umístit na noční stolek nebo zavěsit na zeď nad čelem postele.

U toaletního stolku bude potřeba další zdroj světla namířený na velké zrcadlo do ložnice. A zajímavou atmosféru mohou navodit speciální světla namířená na strop nebo barevné podsvícení hrany postele.

Ložnice pro odpočinek, nejen pro spánek

Do ložnice se můžete uchýlit již brzy zvečera, pokud se cítíte unaveni nebo po návratu z práce. V takových chvílích ještě nebudete bažit přímo po spánku, ale pouze po uklidnění a odpočinku. Proto se v ložnici najde místo i pro televizor nebo přehrávač hudby. Vášniví čtenáři touží po čtenářském koutku.

Odpoledne není právě chvíle, kdy byste si již chtěli zalézt s knihou do postele. Velmi příjemný proto může být koutek ložnice s malou knihovničkou a pohodlným křesílkem. Velmi oblíbené jsou také sedací vaky, do nichž se můžete s knížkou zabořit v libovolné pozici.