Bydlení

Efektivní svícení i ochrana domácnosti

Bez elektroniky se dnes neobejdeme. Každý už máme dávno v kapse nějaký mobilní telefon, či alespoň používáme počítač. Toto jsou příklady drahé elektroniky, bez níž jsme nahraní. 

Jsou zde ovšem i levné doplňky, které pro nás mají také zásadní význam, i když si na ně vzpomeneme jen málokdy. Patří sem třeba žárovky či detektory kouře.

Svícení nemusí stát majlant

Světlo nám přes den zajišťuje naše Slunce, večer si ho ale musíme obstarat sami. A k tomuto účelu v současné době využíváme primárně žárovky. Ne každý typ se však vyplatí používat.

Hlavně klasické vláknové žárovky mohou být problematické. I když se už dnes neprodávají, stále existuje spousta našinců, kteří je mají ve své zásobě a standardně je používají. Vzhledem k současným cenám elektrické energie je to však finanční sebevražda. Tyto světelné zdroje jsou totiž neuvěřitelnými energožrouty.

V tomto segmentu se rozhodně nedoporučuje spoléhat na sentiment a koupit si raději něco úspornějšího, ideálně led žárovky – e14. Tato světla jsou mnohonásobně úspornější než výše zmíněné vláknové žárovky, a tudíž není potřeba se bát toho, že by nás každé stlačení vypínače mohlo dostat do chudobince.

Výhodou led žárovek je i jejich bezpečnost. Jelikož odebírají jen velmi málo energie, nejsou schopny generovat příliš mnoho tepla. Abychom se jich tedy mohli dotknout, nemusíme zhasínat světlo a čekat až vychladnou. Dá se na ně bezpečně sáhnout, i když jsou aktuálně v chodu.

Efektivní detektor

Dalšími užitečnými, avšak nenápadnými elektro společníky jsou detektory kouře. Smysl jejich práce je jednoduchý, a sice upozorňovat na případný požár. Ne s každým modelem však bude člověk spokojený.

Hlavně citlivější verze s ionizačními detektory se totiž mohou spouštět při každé příležitosti, po čemž pochopitelně nikdo netouží. Do domácnosti je výhodnější pořídit detektor s optickými čidly, která sice nejsou tak citlivá jako v případě ionizačních variací, na druhou stranu nespouští alarm kvůli každému nesmyslu.