Bydlení

Výběr interiérových žaluzií krok za krokem

shutterstock.com
shutterstock.com

Zastínění interiéru je nutností při horkých letních dnech, i při chladných večerech. V létě brání stínící technika přehřátí interiéru. V zimě, kdy se brzy stmívá a je nutné brzy svítit, hlídají stažené žaluzie vaše soukromí.

Jaké rozlišujeme typy žaluzií?

Bez stínící techniky se bezesporu žádný dům ani byt neobejde. Ale jak postupovat při výběru nových žaluzií? Nabídka na trhu je velmi pestrá. Na jaké parametry se tedy při výběru zaměřit?

Záleží na vašem vkusu i potřebách. Každý se snaží svůj domov co nejvíce sladit. Proto byste při výběru žaluzií určitě neměli podcenit ani estetickou stránku. Dobře vyberte barvu, ale především materiál žaluzií, který bude vašemu interiéru nejlépe slušet.
Další zásadní otázkou je, zda vám budou více vyhovovat žaluzie horizontální či vertikální. Toto rozhodnutí jde ruku v ruce s volbou materiálu žaluzií.

Horizontální žaluzie

Nejčastěji využívané jsou horizontální žaluzie. Ty mají lamely uložené ve vodorovném směru a lze je vytahovat směrem nahoru. V popředí zájmu se horizontální žaluzie drží především díky nízké pořizovací ceně, ale výhodou je i snadná a rychlá instalace i dlouhá životnost.

Z horizontálních žaluzií jsou nejznámější a nejvyužívanější žaluzie hliníkové. Ty patří k nejlevnějším typům, zároveň nabízí širokou škálu barev i dekor imitující dřevěný povrch či dokonce netradiční lamely s kytičkovým vzorem.

Horizontální žaluzie jsou vhodné do všech typů oken, včetně oken střešních.
Pokud chcete svému interiéru dodat luxusní vzhled, můžete vybírat také horizontální žaluzie z jiných materiálů. Velice luxusní jsou dřevěné lamely, které lze barevně sladit se zařízením vašeho bytu.

Žaluzie z bambusu

Méně tradiční, o to však zajímavější, jsou také žaluzie bambusové. Bambusové lamely jsou pružné a zároveň tvrdé. Nepřijímají vlhkost ze vzduchu, a proto jsou vhodné i do koupelen. Další jejich výhodou je tenkost bambusových lamel. Při vytažení žaluzie není svazek lamel nijak silný a nepůsobí na okně rušivě.

Plisé žaluzie

Velmi zajímavou variantou horizontálních žaluzií jsou plisé žaluzie. Ty se od ostatních horizontálních žaluzií liší tím, že nejsou tvořeny oddělenými lamelami. Stínící materiál je poskládán ve vodorovném směru a při vytažení žaluzie se skládá do tvaru harmoniky. Plisé žaluzie jsou zpravidla textilní.

Nejčastěji jsou vyrobeny z polyesteru, ale velmi oblíbené jsou také tkaniny s tenkou hliníkovou vrstvou, které výtečně odráží sluneční paprsky. Textilní žaluzie nabízí velké množství barev i vzorů.

Na střešní okna není problém umístit žaluzie, zdroj: shutterstock.com
Na střešní okna není problém umístit žaluzie, zdroj: shutterstock.com

Vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie tvoří svisle zavěšené lamely se závažím v dolní části a spojené provázkem. Stahují se do strany vedle okna nebo na obě strany od okna. Dříve byly využívány především v kancelářských budovách, ale moderní vertikální žaluzie si nachází své místo i v obytných prostorách.

Jejich velkým plusem je velké množství barev a vzorů. Nejčastěji se vyrábí z metráží různých látek, ale zakoupit lze také luxusní dřevěné vertikální žaluzie.

Nejčastěji se vertikální žaluzie vyrábí z polyesteru, oblíbené jsou ale také žaluzie ze skelného vlákna, bavlny či vinylu. Volit můžete také různou hustotu tkaniny, čímž ovlivníte míru propuštěného světla.

Vertikální žaluzie jsou vhodné do velkých oken i na velké prosklené stěny. Velkou výhodou vertikálních žaluzií totiž je jejich velká přizpůsobivost. Dokáží kopírovat libovolný tvar prosklené stěny, ať už lomené či zaoblené.

Pokud vás lákají látkové žaluzie, ale nevyhovují vám ani plisé žaluzie ani látkové vertikální, zkuste se poohlédnout po zajímavé alternativě – látkových roletách. Ty právě zažívají triumfální návrat do moderních interiérů.