Bydlení

5 tipů, jak vyzrát na mravence ve vašem bytě

wikipedia.org
wikipedia.org

Mravenci jsou velice úspěšným druhem hmyzu, který je přírodě svým chováním velmi prospěšný. Pokud však zavítají do našich domovů, dokáží pořádně znepříjemnit život a do boje s nimi se po krátkém čase vrhne i ten nejzarytější ochránce všech živých tvorů. Nejčastěji se jedná o mravence obecného, černého, drnového nebo zahradního.

Prevence

Nejčastěji pronikají mravenci do lidských obydlí v předjaří, kdy kromě potravy hledají také dostatek tepla. V tomto případě máte velkou naději, že s příchodem teplejších dní se vám podaří mravence zahnat poměrně snadno. Často je ale velice obtížné se těchto nevítaných spolubydlících zbavit, a proto nejvhodnější obranou je prevence. Samozřejmostí je neponechávat potraviny volně na stole či kuchyňské lince. Stejně důležité je i pečlivé zametání drobků na zemi.

Mravence láká především cukr a mouka, proto je vhodné tyto potraviny skladovat v uzavřených skleněných či plastových dózách. Pod okny či na balkoně pěstujte mátu, bazalku či levanduli. Jejich vůně může mravence odlákat z blízkosti vašeho domu. Někdy však prevence nepostačí a potom vám nezbývá než se dát do boje.

Jak zahájit boj

Lidé používají řadu způsobů, jak se mravenců zbavit. Někdy je však nutné vyzkoušet hned několik rad po sobě, než se podaří mravence zahnat. Abyste zvýšili účinnost níže popsaných metod, je dobré před započetím obrany sledovat pohyb mravenců. Odhalíte tak nejen jejich cestičky, ale mravenci vás mohou dovést k jejich hnízdu. A právě tam je třeba soustředit boj. Usmrcením volně pobíhajících mravenců zlikvidujete jen mizivou část jejich společenství. Pokud zasáhnete přímo do jejich hnízda či usmrtíte královnu, je váš boj vyhraný.

Tipy, jak vyhnat mravence z vašeho domova

1 – Bez chemie, aneb rady našich babiček

Při prvním střetnutí s mravenci v bytě každý nejprve volí cestu bez zbytečných chemikálií.

Rady našich babiček využívají velmi citlivého čichu mravenců. Těm je nepříjemná vůně skořice a hřebíčku. Rozsypte skořici či hřebíček na jejich cesty, ideálně pak do blízkosti vystopovaného hnízda.

Za velký odpuzovač mravenců je považována také sůl rozsypaná napříč jejich koridory. Podobně působí i prášek do pečiva, pepř či pálivá paprika. Ekologičtí aktivisté navrhují stejným způsobem použít nastrouhanou obyčejnou křídu.

Tyto metody zkuste doplnit o vytírání bytu octovou vodou. Spojení těchto vůní bude mravencům velmi nepříjemné.

Někdy se v bytech setkáte i s potravinovým molem, přečtěte si jak jej poznáte a úspěšně odstraníte.

2 – Spreje proti hmyzu

Může se stát, že rady našich babiček nezaberou. V dnešní době máme možnost sáhnout po drastičtějších chemických prostředcích. Sprejem proti hmyzu postříkejte mravenčí cestičky, i škvíry oken či jiné otvory, jimiž mravenci do vašeho obydlí pronikají. Stejným způsobem lze použít i roztok Sava. Dojde k prakticky okamžitému usmrcení mravenců. Některé přípravky pak na tomto místě působí i několik týdnů. Ovšem tento postup zabije jen mravence, kteří přijdou s tímto potřísněným povrchem do kontaktu.

3 – Jed

Zakoupit můžete také prášek s jedem či přímo „domečky“ obsahující jed, který mravence přiláká svou vůní a následně je spolehlivě zahubí. Je vhodné zvolit typ jedu, který mravence neusmrtí okamžitě. Vyšší účinnosti dosáhnete, pokud mravenec jed nanosí až do hnízda, kde zahubí další členy společenství. Pokud zahubí samotnou královnu – máte vyhráno.

4 – Mechanická likvidace

Usmrcením několika pobíhajících jedinců zašlápnutím nedocílíme velkého efektu. Efektivnější může být mravence vysát a poté pytlík z vysavače vyhodit. Mravence lze také usmrtit vařící vodou. Velmi účinně zapůsobí, pokud nalijete vařící vodu do nalezeného hnízda. Ne vždy se však sídlo mravenců nachází v místě, kam je možné horkou vodu nalít. Tento postup se tak hodí spíše pro vaši zahradu než obydlí.

5 – Profesionální pomoc

Poslední možností, pokud všechny výše uvedené návody selžou, je odborná pomoc. Profesionály je nejčastěji potřeba zavolat, pokud vás navštíví mravenci faraoni, kterých je nejobtížnější se zbavit. Likvidace mravenců trvá přibližně 3 týdny a vyžaduje dvě nebo tři návštěvy odborníka na dezinsekce. Cena této služby se pohybujeme od 1000 Kč. Záleží na velikosti ošetřované plochy.

5 komentář

  1. Okřídlení maravenci se rozhodli bydlet s námi v obýváku. Bojujem s tím už několik let, vždy na jaře. Vyzkoušeli možné i nemožné, ale výsledek praktický žádný. Žádné přípravky nepomáhají, oni sice za pár dní zase zmizí ale potřebuju radu, jak na ně ? Nemáte někdo zkušenost? Prosím poraďte už jsme fakt zoufalý

  2. Nám pomohl obyčejný kypřící prášek. Udělala jsem jim hromádku, mravenci se napapali :-) a pak už po nich nebylo ani vidu an i slechu:-D

  3. já zase na mám na okně v truhlíku mátu, poradila mi to babča, že to mravencům smrdí a je to pravda, s mravenci jsme měli problém a co máme mátu tak nic

  4. já použivám med, dám cca lžíci na papír, mravenci se na něj přilepí a pak je i s papírem vyhodím

  5. já koupila docela draze pasti na mravence a ted koukám, že jsem to mohla vyřešit úplně jinak:-( díky za tipy!

Komentáře nejsou povoleny.