Bydlení

Působení barev v interiéru nepodceňujte

shutterstock.com
shutterstock.com

Jsou podle vás barvy v interiéru pouze módní záležitostí nebo jsou něčím víc? Jsou odrazem psychiky či vašeho vnitřního odhodlání a povahy? Působí vůbec na lidskou psychiku nebo jsou pouze dekoračním prvkem?

Nevhodné kombinace mohou být na škodu a velké prolínání barevného spektra může být na škodu. Proto bychom měli o volbě barvy v určité místnosti našeho domu nejprve popřemýšlet. Pokud se na to necítíte sami, můžete požádat o radu designérské firmy, které mají přehled o aktuálních trendech. Například jako hit letošní sezóny tyrkysovou barvu či velké květinové potahy. Pokud ale preferujeme dlouhodobější řešení a dejte přednost elegantním barvám a volte nadčasovou klasiku. Barvy totiž naši psychiku chtě nechtě ovlivňují.

Barvy nás ovlivňují, ale nemusíte se jich bát

Díky genům máme v sobě obraz pro to, co považujeme za nejpříjemnější a nejpřirozenější. Pokud žijeme ve spojení s přírodou, tak nám zelené, modré a bílé barvy nescházejí, protože je nacházíme všude kolem v přírodě. A proto tyto barvy volíme i v našem domácím prostředí, neboť je máme spojené s přírodou a vnímáme je jako přirozené barvy.

Zelená barva v interiéru, zdroj: shutterstock.com
Zelená barva v interiéru, zdroj: shutterstock.com

Tento barevný podklad na nás působí kladně a také nás dokáže uklidnit, naopak příliš pestré barvy, které se v přírodě nevyskytují takovou měrou, na nás mohou působit nepříjemně a cítíme se podrážděně. Mohou působit v malém měřítku jako oživení velkých ploch a je příjemné, když jsou například ve formě tapety, kterou můžeme v případě, že se nám přestane líbí, pohodlně vyměnit za jinou.

Chcete provokovat nebo raději prostředí zklidnit?

Další otázkou, kterou bychom si měli klást je, zda má barva daný prostor zklidnit, nebo naopak provokovat. Každá místnost v domě nám slouží k jinému účelu. A podle toho bychom měli zapřemýšlet nad barevnými kombinacemi, které budeme v daném prostoru volit. Zklidnit, nebo provokovat? Pokud potřebujeme uklidnit své temperamentní dítě, které se nedokáže soustředit na školní úkoly, pak bychom měli volit tlumené barvy.

Žlutá barva v interiéru, zdroj: shutterstock.com
Žlutá barva v interiéru, zdroj: shutterstock.com

Žlutá barva vzbudí dojem prosluněnosti a bude vhodná v místnostech, které jsou určeny pro relaxaci, jako je obývací pokoj, ložnice nebo jídelna. Pokud se tyto místnosti nacházejí na severní straně, kde je nedostatek slunečního svitu, pak je obzvlášť vhodná.

Další oblíbenou barvou je červená barva, protože působí teple a je také výrazná a efektní. Pokud ale barvu použijeme na velkou plochu interiéru, může nás iritovat, dráždit. Hodí se tedy například do ložnice mladých párů. Pokud ji volíme do pokojíčku hyperaktivního dítěte nebo nemocného člověka, pak může být spíše na škodu. Podobně hodnotíme fialovou, oranžovou a lososovou barvu. Do kuchyně a jídelny se bude hodit oranžová a fialová, což jsou barvy, které podporují chuť k jídlu. Pokud tedy nemáte sklony k tloustnutí, pak jsou ideálními pomocníky.

Červená barva v interiéru, zdroj: shutterstock.com
Červená barva v interiéru, zdroj: shutterstock.com

Tmavé odstíny a světlé barvy

Velký vliv nemá jenom samotná barva, ale také její odstín a sytost. Tmavá barva pohlcuje světlo a prostor tak vypadá menší. Světlá jej naopak zvětšuje a projasňuje. V tmavé místnosti se můžeme cítit stísněně, a tak nejsou vhodné pro lidi trpící klaustrofobií). Světlé a bílé barvy prostor otevírají a navozují pocit vzdušnosti.

Pokud tedy potřebuje opticky rozšířit nebo zúžit prostor pro bydlení, pak má efekt světlých a tmavých barev své opodstatnění. Vysoké stropy můžeme snížit tmavou barvou a v kontrastu k ní dáváme světlé stěny. Pokud volíme opačnou kombinaci, pak dochází ke zvětšení prostoru. Pokud máme dlouhou chodbu, pak ji zkrátíme volbou tmavých barev.

Modrá barva v interiéru, zdroj: shutterstock.com
Modrá barva v interiéru, zdroj: shutterstock.com

Také sytost barev působí na lidskou psychiku. Vše se opět odvíjí od přírody, protože světlá obloha otevírá svět do dálek, kdežto země je utvořena z pevných zemitých materiálů, pak zelenou podlahu vnímáme velmi pozitivně jelikož nám připomíná trav na louce. Bílá barva pak asociuje barvu sněhu, a tudíž na nás nepůsobí dostatečně bezpečně. Taktéž nereagují jenom lidé, ale i zvířata, například pes se zdráhá vejít na skleněnou podlahu, protože pod sebou nemá pevný podklad.

Pokud nasloucháte prostoru, pak z něj často vyplyne, jakou barevnou kombinaci potřebuje. Místnost orientovanou na západ, ve které je v létě velké horko, osvěží chladná barva, zatímco pokoje orientované na sever zase prosluníme hezkou žlutou barvou. Hlavně se v místnostech musíme cítit dobře, bezpečně a vracet se do svého domova rádi.