Dům a stavba

6 rad pro správné použití klimatizace

shutterstock.com
shutterstock.com

Letní teploty šplhající i přes 30ºC jsou jako stvořené k pobytu u vody. Avšak v práci či v domácnosti se stávají nepříjemnými a  každého láká možnost jakkoliv se ochladit. Na pracoviště i do domácností se proto rozšiřuje instalace klimatizací. Při jejím používání je však třeba dodržovat jistá pravidla, abychom za příjemné ochlazení nezaplatili svým zdravím.

Problémy při používání klimatizace

Paradoxně právě v parném létě trpí řada lidí nachlazením či dokonce angínou. Příčinou může být například požívání ledových nápojů, ale může je způsobovat také klimatizace. Při přechodech mezi chladnými prostorami a venkovním horkem dochází k velkému náporu na náš organismus. Střídání teplého a studeného prostředí oslabuje imunitní systém, který se následně hůře vypořádává s viry a bacily. V kombinaci s prochladnutím v klimatizované místnosti či se studeným proudem vzduchu směřujícím přímo na vás je na pořádnou rýmu či dokonce angínu zaděláno.

Rizika klimatizace však nespočívají jen v nachlazení. Studený proud vzduchu namířený na vaše tělo může způsobit zablokování trapézových svalů, bolesti krční páteře, hlavy i kloubů.

Chladící systém také vysušuje vzduch, což neprospívá sliznicím, především sliznici oka.  U některých osob může dojít až k syndromu suchého oka, který se nevyplácí podceňovat. Ani alergikům a astmatikům suchý vzduch příliš nesvědčí, navíc pro alergiky je jistým rizikem i možnost hromadění prachových částic a plísní v útrobách klimatizace a jejich následné vypouštění do vzduchu v místnosti.

Zásady při používání klimatizace

Výše vyjmenovaným zdravotním komplikacím je možné se vyhnout , budete-li dodržovat šest zásad pro správné používání klimatizace.

  1. Teplota vzduchu v klimatizované místnosti je o 5-6ºC nižší než teplota vzduchu venku. Ačkoliv je pro člověka nejpříjemnější pobyt v místnosti vyhřáté na 21-23ºC, odborníci doporučují nenastavovat klimatizaci stabilně na tuto teplotu. Aby tělo nebylo vystaveno teplotním šokům, je vhodné nastavit klimatizaci vždy tak, aby teplotní rozdíl mezi klimatizovanou místností a venkovním vzduchem nepřesáhl 5-6ºC.
  2. Nevystavovat se přímo proudu studeného vzduchu. Problémům s nastydnutím i s bolavými zády a klouby lze předejít, pokud studený vzduch z klimatizace nefouká přímo na vás. Při instalaci klimatizace do domácnosti je třeba dobře promyslet její umístění tak, aby proud vzduchu z klimatizace nesměřoval na často obývaná místa jako sedací souprava či stůl s počítačem. Na pracovišti je třeba vhodně rozmístit pracovní stoly a pokud tato možnost chybí, je vhodné vybavit se další vrstvou oblečení nebo alespoň šálem zahalující krk a ramena.
  3. Dodržujte pitný režim. Klimatizace způsobuje vysoušení vzduchu. Proto v létě ani v klimatizovaných prostorách nezapomínejte na správný pitný režim.
  4. I klimatizované prostory je třeba větrat. Klimatizace zajišťuje pouze ochlazování vzduchu v místnosti. Nedokáže však do uzavření prostor dopravovat čerstvý vzduch. Proto je i v klimatizovaných prostorách nutné větráním zajistit dostatek čerstvého vzduchu.
  5. Pozor na teplotní šoky. Vyhněte se častým přechodům mezi klimatizovanými a neklimatizovanými prostorami. Čím častěji se vystavujete teplotním rozdílům, tím více oslabujete svůj imunitní systém. V ideálním případě je vhodné před odchodem z domova či práce postupně vyrovnávat teplotu v místnosti s vnějším okolím.
  6. Čištění klimatizace a výměna filtrů. Velkou pozornost je třeba věnovat hygieničnosti klimatizace. Vzhledem k tomu, že klimatizace pohlcuje vlhkost vzduchu, tvoří se v ní optimální prostředí pro množení roztočů, bakterií i plísní. Zachytávají se zde i prachové částice, proto je třeba klimatizaci pravidelně kontrolovat a čistit.  Je třeba omýt předfiltraci, vyměnit speciální filtry a  věnovat se i očistě venkovní jednotky, z níž je možné opatrně vyluxovat prach. Čištění a výměna filtrů se provádí zhruba jednou za rok. Záleží ovšem na frekvenci užívání klimatizace i na prašnosti konkrétního prostředí. Ve velkých městech a při častějším užívání je vhodné klimatizaci čistit dvakrát ročně.