Dům a stavba

Nejčastější místa vniknutí do chaty: okna a dveře

shutterstock.com
shutterstock.com

Začínají se objevovat stále více články o zvyšujícím se počtu vykradených chat a rekreačních sídel s koncem sezóny. Média varují majitele před zloději, ale co je tedy vlastně nutné udělat? Zabezpečit pečlivě a pořádně chatu, kterou na delší dobu budete opouštět a nejlépe si při svém prvním zabezpečování přizvat k ruce odborníka.

Je logické, že zloděj si vybírá tu nejsnadnější cestu, jak se do vaší chaty dostat. Ve většině případů jsou to nedostatečně zabezpečená okna a dveře. V menší míře to může být i sedlová střecha nebo přes stěnu, obzvlášť, pokud jsou dřevěné.

Zabezpečení začíná u dveří

Zloději se nejčastěji do chaty dostávají přes dveře. Vyrazí je, zničí zámek, otevřou je páčidlem nebo na nich rozbijí okénko a otevřou si jinak. Způsobů je nespočet. Kvalitní a vhodné bezpečnostní dveře přímo k té vaší chatě byste neměli kupovat sami, ale vždy váš výběr konzultovat s odborníkem.

Existuje velké množství druhů bezpečnostních dveří a zvolit ten správný je pro nezasvěceného člověka složité. Pro vyšší bezpečnost chaty je možné zvolit hliníkové dveře, které jsou vysoce odolné vůči nepříznivým vlivům a jsou vysoce odolné vůči vloupání. Dle typu chaty je možné použít i ekonomické pancéřové dveře SKYDAS STANDARD nebo venkovní vchodové dveře SKYDAS 2000, které v sobě kombinují dřevo a kov.

Zabezpečení oken je stejně důležité

Tím druhým způsobem je cesta skrze okno. Nezabezpečená okna, bez zavřených okenic, jsou lákadlem pro zloděje. Nejvhodnějším způsobem, jak okna zajistit proti krádežím, je instalace venkovních žaluzií, které působí jako izolace a ochrana před zloději. Žaluzie utvoří kompaktní pouzdro, které je tvrdé a neporušitelné.

Alarm vás včas upozorní

Do třetice při aplikaci všech těchto opatřeních instalujte do své chaty alarm, abyste při sebemenším narušení bezpečnosti mohli okamžitě přijet nebo alespoň zavolat sousedům. Takový alarm rovněž pomůže vytvořit důkazy (pokud obsahuje i záznamové zařízení) proti zloději a tím ho jednoznačně usvědčit.

Dobře zabezpečená chata není vykradená. Je to z toho důvodu, že nezabezpečených chat jej spousta a zloději půjdou raději „o dům dál“. Porušit bezpečnostní prostředky, které navrhl fundovaný specialista je pro zloděje mnohdy tak velký oříšek, který za vyloupení zrovna vaší chaty nestojí.