Bydlení

Jak zpříjemnit bydlení seniorovi s pohybovými obtížemi?

shutterstock.com
shutterstock.com

S přibývajícím věkem každého z nás samozřejmě přibývají také zkušenosti. Bohužel některé věci také ochabují. Jedná se především o pohybové schopnosti. Čas a věk nemáme šanci zastavit a s přibývajícím věkem se budou pohybové schopnosti každého z nás menšit. V takových případech musíme pohybovým schopnostem přizpůsobit především prostředí, ve kterém senioři žijí. Pár pomůcek dokáže udělat život snazší a pohodlnější i s velkými pohybovými obtížemi.

Při úpravě domácnosti záleží na individuálních schopnostech každého zvlášť

Nedá se říci, že všichni lidé mají ve stejném věku totožné pohybové obtíže. Někteří (odolnější) senioři dokáží domácnost bez problémů zvládat i v devadesáti. Ovšem i chůze o berlích, potíže se vstáváním, se sedáním nebo pobyt na vozíčku mohou celý pobyt v domácnosti značně znepříjemnit. Jaké druhy činností jsou pro seniory postupem času obtížnější a dají se přizpůsobit a usnadnit?

  • Chůze do schodů a ze schodů
  • Návštěva WC
  • Koupání a sprchování
  • Vstávání z postele a ulehání
  • Přechody přes práh
  • Oblékání a svlékání prádla a obuvi

Jak pomoci s chůzí do schodů a dolů?

Při menších pohybových obtížích a při potížích se stabilitou stačí schodiště vybavit pevným a odolným zábradlím, o které se bude moci senior opírat a bude mu pomůckou. Pokud chůzi do schodů není schopen senior zvládnout ani s pomocí zábradlí, přichází na řadu pomoc techniky. V dnešní době můžete schodiště totiž vybavit schodišťovou sedačkou. Ty jsou vybaveny sedačkou, pojízdné zařízení se namontuje do schodů nebo na speciální zábradlí a senior může na tomto zařízení jezdit pohodlně nahoru i dolů. Tyto vozíky se prodávají do interiéru i do exteriéru.

Schodišťová sedačka, zdroj: stannah.cz
Schodišťové sedačky do interiéru, zdroj: stannah.cz

Jak pomoci v koupelně a na toaletě

Největší obtíže na toaletě mají senioři při dosedání a vstávání. Toaletní mísa se dá vybavit speciálním vyvýšeným prkénkem, aby bylo dosedání a vstávání snadnější. V blízkosti toaletní mísy by také neměly chybět madla nebo úchyty. Ty nesmí samozřejmě chybět ani v koupelnách.

Pro seniory je obecně vhodnější sprchování ve sprchových koutech. Aby nemuseli po celou dobu mytí stát, mohou být sprchové kouty vybaveny i sedátkem. Madla pro snadnější vstávání mohou být navrtaná ve zdi nebo jsou v nabídce i speciální madla s přísavkami na ploché stěny (kachličky, stěny sprchového koutu). Samozřejmostí je protiskluzová úprava povrchu.

Jak pomoci v ložnici

I v ložnici působí seniorům největší problémy především vstávání a v tomto případě i ulehání. Okolo postele by tedy měla být také madla a ostatní pomůcky, které pomáhají vstát a usednout na postel. I postel by měla být vybavena pro potřeby seniorů. Správně zvolená matrace a rošt jsou základem. Vhodnou volbou je například elektricky polohovatelný rošt, který může být nastavován do libovolných poloh.

Existují i pomůcky pro běžné každodenní činnosti

V dnešní době je nabídka kompenzačních pomůcek pro seniory s pohybovým omezením velmi pestrá. I maličkosti dokáží seniorům způsobit potíže. Mezi některé pomůcky patří například navlékače ponožek, teleskopické tyče s madly a úchopy pro zdvihání věcí na zemi, oblékací pomůcky, stolky, stupínky nebo pomůcky pro mytí.