topenář
Bydlení Rekonstrukce

Poškozené vodovodní trubky? Možná je zvládnete opravit vlastními silami

Jste-li kutilem tělem i duší, pak je pro vás jakákoliv závada velkou výzvou. Aneb kdo by volal odborníky, když se může celé odpoledne bavit… Ale co v případě prasklého vodovodního potrubí nebo protékajícího spoje mezi trubkami? Pokud máte kuráž, můžete se pokusit o opravu bez pomoci instalatéra. Společně se zkušenými řemeslníky z EKOMPLEXu jsme pro vás připravili pár tipů, jak na to.

Jaké jsou nejčastější příčiny poškození potrubí?

K poškození vodovodních trubek nejčastěji dochází v souvislosti s opotřebením materiálu a mechanickým poškozením. Poměrně často také během zimních měsíců, kdy je potrubní systém vystaven působení mrazu. Nejnáchylnější jsou pochopitelně trubky ve starších objektech, což ovšem neznamená, že k poškození nemůže dojít v novostavbě. Třeba když se vám je podaří navrtat.

vodovody

Měnit děravou či jinak poškozenou trubku za novou je pracné a mnohdy i zcela zbytečné. Nechcete-li v rámci opravy vodovodů bourat zdivo, měli byste se pokusit o opravu.

Jak potrubí opravit?

Odborníci z oboru instalatérství radí následující – v prvé řadě vyhledejte místo, kde dochází k úniku vody. Jedná-li se o trubku mezi radiátory, pak vám lokalizace zabere jen krátkou chvíli. Horší jsou praskliny ve stěnách, v jejich případě budete muset bourat. Ale abyste si zbytečně nepřidělali práci, odkryjte pouze zdivo v místech, kde se objevil mokrý flek.

Před opravou uzavřete přívod vody a otevřete kohoutky. Vezměte si vazelínu, vtlačte ji do děravého místa a utěsněte pruhem látky nebo speciální instalatérskou lepicí páskou. Ještě lepší volbou jsou dvousložkový epoxidový tmel či pryskyřice. Skvělým pomocníkem může být opravná objímka neboli cípant – perfektně těsní a odolá vysokému tlaku.

instalatérství

Jestli se na opravu necítíte, raději zavolejte na pomoc odborníky. Instalatér či topenář si s poškozeným potrubím hravě poradí.