Dům a stavba

Zásobník teplé vody aneb dostatek teplé vody ihned k dispozici

shutterstock.com
shutterstock.com

V dnešní době je naprostou samozřejmostí mít ve svém bytě k dispozici teplou vodu. Tu používáme několikrát denně na mytí rukou, nádobí a při každodenním koupání nebo sprchování. V novějších bytových domech i panelácích je zajištěn přívod teplé vody. Obyvatelé rodinných domů a starších bytů si však musí zajistit ohřev vody sami. Mohou využít průtokový ohřívač nebo bojler.

Výhody zásobníku teplé vody

Při rozhodování, jaký způsob ohřevu vody použít, hraje důležitou roli denní režim rodiny. Většinou ale platí, že pro každodenní provoz je výhodnější zakoupit zásobník teplé vody, průtokové ohřívače se hodí spíše na chatu, kde nepobýváme tak často.

Zásobník teplé vody si během dne dohřívá vodu průběžně. Proto je zajištěna zásoba teplé vody kdykoliv potřebujete. Klasický bojler dokáže zásobovat několik odběrových míst, není tudíž nutné, aby byl instalován přímo v místě spotřeby teplé vody. Díky tomu lze ne právě vzhledný přístroj uschovat do technické místnosti, do komory nebo případně do sklepa.

Při volbě místa pro zásobník teplé vody však mějte na paměti, že čím vzdálenější bude bojler od míst odběru, tím vyšší budou tepelné ztráty při průchodu vody potrubím. Ideální je proto umístit bojler sice skrytě, ale pokud možno poblíž koupelny a kuchyně.

Tlakový nebo beztlakový ohřívač?

Podívejme se na typy zásobníků teplé vody. Lze je rozdělit hned z několika hledisek. Nejprve si vysvětlíme rozdíl mezi tlakovým a beztlakovým ohřívačem. Nejčastější volbou pro běžnou domácnost je zásobník tlakový. To je běžný bojler, který umožňuje odběr teplé vody na několika různých místech.

Beztlakové zásobníky teplé vody jsou schopny obsloužit pouze jedno odběrové místo, mají proto menší objem. Používají se například u kuchyňských dřezů, pokud je kuchyně hodně vzdálena od koupelny a docházelo by ke zbytečně velkým tepelným ztrátám. Díky malému objemu (kolem 5 litrů) se vejde beztlakový zásobník například do skříňky pod dřezem. Je však třeba počítat s nutností pořídit speciální beztlakovou vodovodní baterii.

Elektrický nebo plynový?

Zásobníky teplé vody rozlišujeme také podle zdroje energie. Nejčastěji se lidé rozhodují mezi bojlery plynovými nebo elektrickými. Ale existují i další možnosti, jak kombinovat zdroje energie – například solární ohřev vody, nebo využití tuhých paliv či páry.

Jednoduché rozhodování mají ti, kdo nemají přívod plynu nebo vyvložkovaný komín, těm nezbývá, než zvolit elektrický bojler. U plynových bojlerů se považuje za výhody nižší cena plynu oproti elektřině i vyšší efektivnost ohřevu.

Při použití elektrického bojleru zase můžete využít výhodnějšího tarifu pro odběr elektřiny. Pokud používáte elektrický bojler (a nemáte elektrické vytápění domu) dosáhnete na osmihodinový levný proud. Voda v zásobníku se bude ohřívat během nízkého tarifu. Nižší sazby za kWh můžete využít také při vaření, žehlení či praní.

Tip: Hlídejte si vlhkost v domácnosti pomocí šikovného vlhkoměru

Objem zásobníku

Dalším parametrem zásobníku teplé vody je jeho objem. Abyste měli vždy k dispozici dostatek teplé vody, je třeba zvolit dostatečně velký bojler. Objem bude záviset na provozu vaší domácnosti, především na počtu osob, které zde žijí.

Například klasická čtyřčlenná rodina bude potřebovat zásobník s minimálním objemem 120 litrů, a to za předpokladu, že se všichni budou pouze sprchovat. Pokud holdujete koupelím, budete potřebovat zásobník ještě větší. Pokud žijete pouze v páru bez dětí, vystačíte si s bojlerem o objemu 50-80 litrů.

Nepříjemnou nevýhodou je velikost zásobníku. Ne každý má ve svém bytě dostatek prostoru na velký bojler. Tento problém pomáhají řešit kombinované bojlery, které nabízí společnost Wolf. Dokáží se chovat nejen jako zásobník teplé vody, ale ve chvíli, kdy je spotřebována zásoba teplé vody, dokáží pracovat na podobném principu jako průtokový ohřívač. Díky tomu lze pořídit menší zásobník i pro větší rodinu.