Financování

Financování rekonstrukce bydlení aneb kde na to vzít peníze

shutterstock.com
shutterstock.com

Potřebuje váš domov radikální změnu a uvažujete o rekonstrukci? A máte dost svých vlastních prostředků nebo musíte o pomoct požádat banku? Financovat zútulnění vašeho domova můžete více způsoby. To, zda si vzít na rekonstrukci hypotéku, čerpat ze stavebního spoření nebo zvolit jiný typ úvěru rozhoduje mnoho faktorů, například i ten, jak finančně náročnou rekonstrukci plánujete.

Chci si vzít hypotéku

To je asi první věc, která vás napadne. Dejte ale pozor, hypotéka je výhodná pouze pokud plánujete rekonstrukci s rozpočtem překračující hranici 300 000 Kč. Připravte se na to, že vás banka požádá o prokázání příjmů a výdajů a ručení hypotečního úvěru. Velkou výhodou financování rekonstrukce bytu či domu pomocí hypotečního úvěru, je jeho nízký úrok.

Rekordně nízký úrok hypotečních úvěrů nahrává žadatelům o tento úvěr, pro přiblížení úroková sazba hypoték klesla v květnu 2014 na 2,81 % a v červnu dokonce na 2,76 %. Na rekonstrukci lze získat hypoteční úvěr ve výši do 70, 85 nebo i 100 % hodnoty zastavené nemovitosti. Splátky hypotečního úvěru si můžete rozložit na desítky let.

Jak nakládat s penězi uvolněnými bankou?

Možnosti, jak čerpat peníze z hypotečního úvěru na plánovanou rekonstrukci pro vaše bydlení jsou hned dvě. Tou první je, že vám banka uvolní finance postupně na základě vámi doložených faktur. Druhou možností je, že banka pošle peníze na váš účet a vy budete následně faktury za provedené práce hradit sami. Po dokončení rekonstrukce doložíte bance kolaudační rozhodnutí nebo bude banka postup rekonstrukce kontrolovat již v jejím průběhu.

Co když máte stavební spoření?

I přesto, že se podmínky pro stavební spoření se za poslední dobu výrazně zhoršily, své výhody stále má. Odkládáte si peníze na stavební spoření? Pak můžete peníze ze spoření použít na plánovanou rekonstrukci, jen si ohlídejte, že splňujete podmínky pro čerpání úvěru.

  • První podmínkou je mít sjednané stavební spoření déle než 2 roky.
  • Druhou podmínkou je mít naspořeno alespoň 40 % z cílové částky spoření.

Splňujete obě podmínky a počítáte s rekonstrukcí, která nepřesáhne 300 000 Kč? Pak je stavební spoření dobrou volbou. Pokud podmínky čerpání úvěru stanovené stavební spořitelnou nesplňujete, máte možnost požádat o tzv. překlenovací úvěr, který slouží k překonání doby mezi uzavřením smlouvy a získáním nároku na úvěr ze stavebního spoření.

Poslední alternativou je tzv. americká neúčelová hypotéka, u které nemáte povinnost uvádět, na co jste peníze z úvěru čerpali. Nevýhodou neúčelové hypotéky je vyšší vysoký úrok. Hypoteční banky půjčují v rámci neúčelových hypoték minimálně 200 000 Kč a maximálně 5 milionů korun do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti.

1 komentář

  1. Dnes zacala zelena usporam, ci jak se to jmenuje, pro stredni cechy. vymena kotle, pulku platite vy, pulku vam prispeji. pokud jste o to jeste nezazadali a chcete do rekonstrukce zahrnout i kotel, tak byste si meli pospisit.

Komentáře nejsou povoleny.