Financování

Úvěry, Jaké máme možnosti?

Úvěr je v dnešní době hodně používané slovo a setkal se s ním snad každý z nás. Ohledně bydlení je to snad nejvíce aktuální. Hlavním důvodem je fakt, že pokud nemáte naspořenou nějakou obrovskou sumu financi, nevyhráli jste v loterii ani jste nedědili, a přesto by jste chtěli zakládat rodinu a domov, tak je pro vás úvěr nejen výhodným, ale mnohdy i jediným řešením.

Jak si tedy mohu půjčit?

Tak nejvýhodnější je samozřejmě takzvaná půjčka v rodině, protože tímto způsobem dojdete nejsnáze výhodné dohodě pro obě strany, ale pozor! Tento krok určitě nezapomeňte opatřit smlouvou, protože i když jde o rodinu, mějte na paměti, že pořádek dělá přátele. V nejlepším případě byste měli smlouvu nechat i notářsky ověřit.

Spotřebitelské půjčky

Spotřebitelské půjčky na bydlení mají od klasických hypoték spoustu výhod i nevýhod. Vyznačují se především tím, že mají poměrně krátkou dobu splatnosti. Splatnost se tedy pohybuje okolo deseti let a nespornou výhodou oproti hypotéce je, že pokud se vám naskytne větší množství peněz a vy byste se rádi zbavili břemene splácení předčasně, tak nemusíte platit žádné sankce. Spotřebitelské půjčky jsou spojeny s vyšším úrokem.

Hypotéky

Hypotéka je spotřebitelské půjčce dost podobná, doba její splatnosti se ovšem běžně pohybuje v desítkách let, nejčastěji se hypotéka zřizuje na dobu třiceti let a nelze ji bez poplatku předčasně zaplatit. Za to můžete v současné době dostat úrok i kolem 3%. Alternativou, pokud potřebujete menší částku, může být i úvěr ze stavební spoření.

Na co všechno mohu využít úvěry na bydlení?

Paradoxně půjčku nemusíte využít jen na bydlení, ale můžete s ní například odkoupit podíl určitého družstva a podobně. Také ji můžete použit jako dědictví nebo s ní zalepit nutné výdaje, jako je například elektrická přípojka, přípojka na plyn vodu, různé opravy střech, dostavby domu a rekonstrukce. Úvěry na bydlení mají široké použití.