Bydlení Rekonstrukce

Proč se rosí okna a jak tomu zabránit?

Rosení oken za chladného počasí trápí nejvíce ty, kteří mají starší okna. Stává se ovšem velmi často, že rosení oken se objevuje i na zcela nových oknech. Jak se tedy rosy na oknech zbavit. Řešení je snadné a prosté, stačí, když budete dostatečně a pravidelně větrat.

Větrejte průběžně

Nebojte se větrání. Větrání je stejně nezbytný proces, který do vašeho bytu přivádí nový a především čerstvý vzduch. Někdo se bojí větrat, neboť si myslí, že zaplatí více peněz za vytápění. Tato finanční újma je však zanedbatelná. Nemusíte se bát. Větrání vaše účty za energie příliš neprovětrají, nemusíte mít tedy žádnou obavu, pokud budete pravidelně a v krátkých intervalech větrat, příliš peněz neutratíte.

Větrání je zdravé

Není nad čerstvý vzduch. Tuhle skutečnost už známe ze základní školy, když byla učebna nevětraná, učení příliš do hlavy nešlo. Větrání místností je tedy zdraví velice prospěšné a blahodárné. Pokud ve všech pokojích rychle a velmi účinně vyvětráte prodýchaný a někdy i značně přehřátý vzduch, nedojde k tepelným ztrátám, protože nedochází k ochlazení stěn. Za pár minut stěny pokoje určitě nepřijdou o akumulované teplo. Totéž platí i o nábytku. Důkladné vyvětrání místností dokonce náklady na vytápění o trochu snížíte, protože vlhký vzduch na sebe váže teplo.

Tip: Chcete mít moderní bydlení – vyzkoušejte obrazy Andy Warhol, které si osvětlíte pomocí LED žárovky.

Nová okna – lék na orosená se okna?

Nová okná, která se v současné době vyrábějí, se samozřejmě rosí mnohem méně. Pokud si nová okna pořídíte, tak rovněž podstatným způsobem ušetříte za vytápění bytu nebo rodinného domu. U nových oken se větrání asi také nevyvarujete, ale tepelných ztrát je opravdu minimum. Po zavření oken se čerstvý vzduch v místnosti zahřeje díky naakumulovanému teplu ve stěnách budovy za velmi krátkou dobu. Po několika minutách bude v místnosti opět krásně a pěkně teplo.

1 komentář

  1. Nám se rosí okna jen v předsíni, řekla bych, že je to tím, že jsou jednoduše stará a hůře udělaná. Jdou i hůře otvírat, takže větrání není nejjednodušší. Nemáte nějaký jiný tip, který by zabral, aniž by se větralo? :)

Komentáře nejsou povoleny.