Reality

Jak sehnat byt v Praze?

zdroj: sxc.hu

Rádi byste se stěhovali? Chcete se osamostatnit, ale nevíte jak na to? Zdá se vám, že sehnat dobrý byt v Brně je nemožné? Bojíte se oslovit agenturu? Pokud jsou vaše odpovědi více méně ano, pak neváhejte a přečtěte si náš článek, kde vám na otázky odpovíme a poradíme.

Čím bychom se měli řídit?

Tak především byste si měli rozmyslet, jaký byt vlastně chcete, co od něj očekáváte, kolik můžete investovat a tak dále. Až si promyslíte základní věci, tak si položte otázku, o jakou lokalitu stojíte. Výběr lokality vám může hodně ovlivnit cenu bytu. V současnosti jsou nejvýhodnější byty okolo Prahy 9.

Dalším faktorem je samozřejmě přístup na metrovlak, autobusy, šaliny, dálnice a podobně.

Koupit nebo pronajmout?

Tuto otázku si pokládá snad každý, kdo se plánuje přestěhovat. Nikomu z nás se nechce platit tisíce a tisíce cizí osobě, abychom za deset let měli stejné nic jako nyní. Ovšem doba se mění a každá hypotéka je jiná, proto byste si měli propočítat, co je pro vás v dané situaci nejvýhodnější. Obzvlášť z důvodu, že pokud si byt koupíte, je složitější se přestěhovat třeba z důvodu změny zaměstnání, atd.

Pořízení a hledání bytu bez realitní kanceláře

Možná se vám tento způsob zdá výhodnější především proto, že nemusíte platit žádného prostředníka. Ovšem čas prověřil, že nemusí jít nutně o ten nejvýhodnější způsob. Existují stovky případů, kdy vám někdo nabídl byt, který třeba nemůže pronajímat nebo není v jeho vlastnictví. Tyto chybné investice vám nikdo nevrátí.

Byt v centru je plus, zdroj: shutterstock.com

Koupě nebo pronájem bytu s využitím realitní kanceláře

Tento způsob vás sice bude stát většinou nějaké ty peníze navíc, ale zase se můžete spolehnout, že realitky mají s vyhledáváním vhodného bytu zkušenosti a zařídí, aby vás žádný podvodník nedostal. Navíc díky realitní kanceláři můžete i ušetřit! Realitní makléři totiž mají většinou lepší přehled o aktuálních cenách než soukromníci. A obecně ceny prodávaných bytů stagnují a některé (paneláky, horší lokality, atd.) stále klesají. Pozor na pronájmy, které jdou většinou opačným směrem (v nejistém období lidé raději volí pronájem).