Bydlení

Jak si poradit s nedostatkem místa v ložnici

shutterstock.com
shutterstock.com

Účel ložnice jako místnosti je poměrně pevně stanoven. Slouží k spánku a odpočinku. V některých případech ovšem může plnit i další funkce. Jednak je poměrně často vyplněná také šatními skříněmi, někdo ji využívá současně jako pracovnu. Podle toho je také potřeba rozvrhnout prostor a patřičně ho vybavit nábytkem.

Postel je vždy nejdůležitější prvek

Nejpodstatnějším kusem nábytku přesto zůstávají postele. Možnosti jsou opravdu široké. Od dřevěných postelí, přes ty kovové a jejich kombinace, až k potaženým látkou. Poslední jmenované se často volí především z toho důvodu, že nabízejí pod plochou lůžek – ať už u jednolůžek, nebo manželských postelí – úložný prostor.

České ložnice jsou typické nedostatkem místa

Každý, kdo někdy bydlel v malém bytě, dobře ví, že úložný prostor je omezený. Možným řešením, které se často opomíjí jsou postele s úložným prostorem. Nejen, že je do nich možno ukládat povlečení a peřiny, ale také slouží k uskladnění dalších potřebných věcí.

Postel s úložným prostorem nemusí být škaredá, zdroj: nabytek-elegance.cz
Postel s úložným prostorem nemusí být škaredá, zdroj: nabytek-elegance.cz

Navíc jsou kompletně zařízené. Není potřeba k nim dokupovat samostatné matrace, jako tomu bývá právě u dřevěných nebo kovových rámů postelí, které bývají opatřeny pouze roštem, a někdy ani to ne.

Šatna je ideální, ale většinou nereálná

Pokud se zrovna chystáte stavět nový dům nebo rekostruovat byt, počítat v návrhu se šatnou již od začátku je ideální. Takové štěstí ovšem má jen malé procento lidí. Obvykle je tak potřeba vybrat skříně ve stejném dekoru, jako je postel, aby celá ložnice působila kompaktním a celistvým dojmem.

Doporučit lze skříně s posuvnými dveřmi, protože při otevírání nezabírají místo. Ideální je rovnou spojit skříň se zrcadlem a vybrat takovou, která má na jednom dveřním křídle vysoké zrcadlo. Podobné skříně lze pořídit i jako vestavné, které ideálně využijí váš atypický prostor.

Pracovna by neměla být součástí ložnice

Zřejmě nikdo vám nedoporučí kombinovat ložnici s pracovnou. Nepřeje to zejména partnerskému soužití. Nicméně pokud jste se rozhodli, že ložnici používáte také jako pracovnu, nebo v ní máte alespoň pracovní stůl, i ten by měl pokud možno odpovídat stylu ložnice. Důležitý je pak výběr křesla nebo židle, v které budete při práci sedět, aby z ní nebolely záda a odpovídala požadavkům ergonomie.