lustr do obýváku
Dekorace a bytový textil

Když si pořizujete lustr, rozhodně nemusíte povinně kupovat něco neforemného

Době lustrů, které ještě před třiceti nebo čtyřiceti lety byly vrcholem módy, už dávno odzvonilo. Cíl je někde úplně jinde, robustní strukturu lustru do obýváku nahradila lehkost a vzdušnost. To jsou skutečně nejdůležitější předpoklady pro pořízení osvětlení doslova do každé místnosti, vždyť i v koupelně budete chtít, aby vše působilo na první pohled účelně a nezabíralo příliš mnoho místa. Trendy moderní doby jsou přeci naprosto jasné, zeptejte se odborníků!

Co zohlednit před pořízením lustru? Nejen to, jak ladí s nábytkem, ale samozřejmě i výšku stropu

Než si pořídíte lustr do obýváku, je třeba si rozmyslet několik základních věcí. Jednou z nich je samozřejmě design, protože i ten hraje až první housle. Ten či onen kus nábytku by pak nemusel zapadat do koncepce, takže bude vhodnější zvolit třeba jiný materiál lustru – už dávno nejsou jen skleněné, zapojuje se se vší samozřejmostí i kvalitní kov nebo dřevo. Tak třeba, menší obývák a velmi nízký strop si vyžádá přisazený lustr. Výhodou je, že se obývací pokoj opticky trochu zvětší, počítá se tu přeci každý centimetr krychlový prostoru, no ne?

Lustr do obýváku si však samozřejmě můžete vybrat přesně podle svého osobitého vkusu. Ratanová svítidla nebo naopak rustikální model, se určitě hodí do koncepce některých obydlí a bytoví designéři je určitě budou mít proč doporučovat. Jindy je zase vhodný křišťál, který působí velmi elegantně. Neplatí však heslo sedmdesátých let – čím větší, tím také lepší. Lustry prošly určitým vývojem a takto už na ně nahlížet určitě nemůžeme, doba se prostě mění a módní trendy s ní. Nebuďme proto myšlenkami v dávné minulosti, ale dívejme se designově trochu dopředu…