Bydlení

Prodeje bytů v Praze roustou, ceny se pomalu zvyšují

shutterstock.com
shutterstock.com

Zájem o byty v Praze neustále roste. Zajímavé pracovní příležitosti i dokonalá občanská vybavenost velkoměsta láká do Prahy stále více obyvatel. Vysoká poptávka po pražských bytech se již projevila na růstu cen pražských nemovitostí. A které byty patří k nejvyhledávanějším?

Jaké byty jsou nejprodávanější?

Ve všech lokalitách se na žebříčku oblíbenosti drží nejvýše byty 2+1 a 2+kk. Konkrétně v Praze se největší oblibě těší byty typu 2+kk, na druhé příčce jsou byty 2+1 a třetí nejžádanější jsou byty o dispozici 3+kk. Byty 2+kk jsou atraktivní díky dostupné ceně a zároveň relativně velké rozloze zejména u párů. Dokonce, pokud takový pár po čase založí rodinu, nenutí ho dispozice bytu k okamžitému stěhování do většího.

Právě toto univerzální využití bytu 2+kk z něj činí nejčastěji prodávaným bytem v Praze. Lidé si 2+kk pořizují nejen pro vlastní bydlení. I ti, kteří si pořizují nemovitost jako investici, sáhnou po bytu 2+kk, který se rovněž velmi dobře pronajímá.

Pro cenové srovnání bytů typu 2+kk jsme zvolili byt o rozloze 50 m² v Praze 10 Hostivaři. Starší byt v panelovém domě po částečné rekonstrukci vyjde zhruba na 2 000 000 Kč. Byt 2+kk v novostavbě se pohybuje od 2 300 000 Kč až po 3 000 000 Kč v závislosti na použitých materiálech a úrovni vybavení (obložení koupelny, sanita, energetická náročnost atd.).

Kupujete starý byt? Připravte se na papírování s rekonstrukcí, zdroj: shutterstock.com
Kupujete starý byt? Připravte se na papírování s rekonstrukcí, zdroj: shutterstock.com

Zájem o nové byty stále roste

Při koupi bytu jsou rozhodující nejen naše přání. Ohlížet se musíme i na naše finanční možnosti.

Cenově nejdostupnější jsou starší byty v původním stavu. Pro toho, kdo je schopen provést rekonstrukci alespoň částečně svépomocí, se jedná o výhodnou koupi. Výhodou bytu v původním stavu je také to, že si ho můžete zrekonstruovat přesně podle svých vlastních představ.

Ve střední cenové hladině se pohybují starší byty po rekonstrukci. Ty ocení lidé, kteří se nechtějí zabývat zařizováním rekonstrukce. Výhodou je také to, že do bytu je možné se ihned po koupi nastěhovat.

Přestože nové byty vyjdou dráž, těší se stále větší oblibě. V letošním roce se jich prodalo o třetinu více než loni. Nové byty nabízí moderní bydlení, promyšlené dispozice a často i upravené okolí. Od nového bytu si lidé slibují, že nebude vyžadovat po delší dobu žádné úpravy ani opravy. Často se nové byty také nachází v celých nových čtvrtích, které jsou velmi lukrativní. Proto mnoho lidí raději volí menší nový byt než za stejnou cenu byt s větší rozlohou, ale starý.

Oblíbené lokality v Praze

Pohodlné ubytování v Praze má v sobě spojovat dobrou dopravní dostupnost do centra, dostupnost škol a obchodů a důraz se klade také na klid lokality a blízkost přírody. Na atraktivnosti pomalu ztrácí centrum města. Díky rozšíření tras metra se do popředí zájmu dostávají okrajovější čtvrti, které se pyšní výtečnou dopravní dostupností, blízkostí přírody i lepším ovzduším.

Mezi oblíbené části patří Praha 4, Praha 10 Hostivař a Strašnice. Na vzestupu je také zájem o Smíchov a Žižkov. Tyto lokality slibují do budoucna vybudování celých nových moderních čtvrtí s dostatkem zeleně. Atraktivita těchto lokalit se tedy v budoucnu ještě zvýší. Nejvíce nových bytů se vloni prodalo na Praze 9, která je v popředí zájmu investorů.