Bydlení

Pro koho jsou vhodné pružinové matrace?

shutterstock.com
shutterstock.com

Pružinové matrace známe už z postelí našich babiček a prababiček. Na rozdíl od ostatních druhů nábytku a vybavení, které se využívaly v minulosti, zůstaly pružinové matrace na našem trhu dodnes. I v dnešní době jsou pružinové matrace velmi populární u široké veřejnosti. K základní technologii se přidaly pouze další a kvalitní materiály a díky tomu jsou pružinové matrace stále v kurzu. V dnešním článku si představíme novinky v této oblasti.

Jsou vhodné pro všechny věkové skupiny

Moderní materiály pro výrobu matrací (PUR pěna, sendviče, latex) pro zdravé spaní některým zákazníkům prostě nevyhovují. Přílišná měkkost nebo naopak tvrdost některých materiálů je pro mnoho z nás zábranou. Některé druhy matrací jsou příjemné na první poležení, ale každodenní usínání je postupem času stále nepříjemnější. To se u pružinových matrací nestává. Kdykoli si na ně lehnete, budou držet stejný tvar a budou stejně pohodlné.

Základním stavebním kamenem pružinových matrací jsou pružiny ze silného drátu. Síla tohoto drátu je většinou 2,4 mm. Na základní pružiny jsou umístěny vrstvy filcu. Vrchní vrstvu většinou tvoří polyuretan. Ideální tloušťka pružin a kvalitní povrchová vrstva mají za následek dokonalé rozložení váhy a správnou podporu těla při spánku.

Pružinovou matraci na první pohled nepoznáte, zdroj: matracin.cz
Pružinovou matraci na první pohled nepoznáte, zdroj: matracin.cz

Čím větší má matrace počet pružin na metr čtvereční, tím je kvalitnější a lépe se přizpůsobí vašemu tělu. Ovšem s počtem pružin roste rapidně i jejich cena.

Pružinové matrace jsou velmi vzdušné

V dnešní době je kladen také velký důraz na to, aby matrace byly dostatečně vzdušné. I přes velkou kvalitu ostatních druhů matrací, jsou pružinové matrace stále nejvzdušnější. Uvádí se až o 60% méně prostoru pro roztoče oproti jiným typům matrací. Mohou být tedy využívány i do vlhkého prostředí a nemusíte mít starosti, že se v nich usadí plísně nebo houby. Díky odolnému jádru matrace je zajištěna také jejich extrémně dlouhá životnost.

Detail pružinové matrace, zdroj: matracin.cz
Detail pružinové matrace, zdroj: matracin.cz

Na polohování zapomeňte

Pružinové matrace mohou být položeny na pevný základ nebo na lamelový rošt. Ovšem nemohou být využívány v kombinaci s polohovacím roštem. Matrace by se polohování roštu nepřizpůsobila a spánek by byl spíše utrpením. Může být tedy využita pouze na rovné a pevné druhy podkladů. To neplatí pro nejmodernější pružinové matrace s taštičkovým jádrem. Více se dozvíte v tomto článku.