sádrokarton Plzeň
Bydlení

Přestěhovali jste se. A co vás čeká teď?

Stěhování sice nepatří mezi nejpříjemnější zážitky, ale když se odehraje pod taktovkou zkušených stěhováků, není to takový horor. Počítejte však s tím, že po nastěhování do nového bytu či domu vaše starosti teprve začínají. Co budete muset zařídit, než opět začnete plnohodnotně žít?

sádrokarton Plzeň

Nahlášení nového trvalého bydliště

Prvním krokem, který je třeba po přestěhování učinit, je změna trvalého bydliště. V případě vlastní nemovitosti můžete směle na úřad, kde zažádáte o nový občanský průkaz. Poté změnu nahlásíte na zdravotní pojišťovně a dalším institucím, které vaši aktuální adresu z nějakého důvodu potřebují (např. banky, zaměstnavatel…).

Ale co když jste v nájmu a majitel nemovitosti vám přihlášení k trvalému bydlišti zakázal ve smlouvě? I tak máte na změnu právo. Jedinou výjimkou je podnájem – tady už se bez souhlasu majitele neobejdete.

Přepis energií

Dalším důležitým úkolem je přepis energií. Smlouvy jsou obvykle na dobu určitou a proces se bude odvíjet podle toho, zda se chystáte využívat služeb daného dodavatele i v místě nového bydliště. Máte-i v plánu to změnit, počítejte s tím, že se pravděpodobně nevyhnete poplatkům za předčasné ukončení smlouvy.  Pokud byla odpojena přípojka plynu, plynaři ji po podpisu smlouvy přijedou opětovně zapojit.

plynaři

Zařízení dosílky

Než o změně adresy informujete všechny instituce, chvíli to potrvá. Ale co s poštou, která vám bude chodit na starou adresu? Česká pošta naštěstí na takové situace myslí a nabízí tzv. dosílku. Po dobu 6 měsíců vám bude dosílat poštu namísto původní adresy. Zažádat o ní lze na libovolné pobočce, a to opakovaně, což se hodí každému, kdo si na nové adrese nemůže nahlásit trvalé bydliště.

A teď už máte za sebou to nejdůležitější a můžete se pustit do zvelebování bydlení. Třeba do výmalby (odborníci na sádrokarton Plzeň připomínají nutnost penetrace) a zařizování interiéru.