Bydlení

Rozdělte obývací pokoj do zón, poradíme jak na to

Při zařizování obývacího pokoje myslete na to, že se sice jedná pouze o jednu místnost, která má ovšem mnoho konkrétních zón. Každá ze zón má jiné využití, ale jejich vzhled a rozestavení se musí vzájemně doplňovat. Při zařizování dbejte na to, aby obývák nevypadal jako nepřehledné skladiště nábytku. Promyšlení a detailní naplánování je základem úspěchu.

Obývací pokoj je společenskou místností

Hlavní náplní obývacího pokoje je jeho společenská funkce. Obývací pokoj slouží při návštěvách jako hlavní místo, kde se s návštěvami scházíme a bavíme se. Největší pozornost by tedy měla být zaměřená na to, aby pro případné návštěvy byl připraven dostatek prostoru pro pohodlné sezení. Základem obývacího pokoje je tak vhodná sedací souprava, o jejímž správném výběru se dočtete zde.

Pro rozdělení obývacího pokoje do ostatních zón si nejprve musíte uvědomit, jaké funkce bude tato místnost zastávat. Množství funkcí obýváku se většinou odvíjí od počtu místností v interiéru a také od jejich velikostí. Obývák nemusí být multifunkční místnost, ale v některých menších domácnostech to ani jinak nelze. Velmi časté je propojení obývacího pokoje s jídelnou, které se stalo standardem u nových bytů.

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Na co byste ještě neměli zapomínat

Pokud máte menší děti, neměli byste zapomínat ani na ně. Děti si nevydrží celý den hrát ve svém pokoji. Potřebují vaši pozornost a proto by měly mít i v obývacím pokoji vyhrazen svůj prostor. Před obývací stěnou a televizí by měl být dostatek prostoru pro TV zázemí. Obývací pokoj může také sloužit jako pracovna. Stejně jako v zaměstnání je důležité při práci z domova mít kolem sebe dostatek volného prostoru.

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Jednotlivé zóny obývacího pokoje by na sebe měly plynule navazovat, ale nekřížit se. Místnost můžete rozdělit opticky i prakticky. Pro optické rozdělení místnosti se mohou využít například tapety na zeď. Stačí jen jeden svislý pruh, který místnost opticky rozdělí. Místnost může být také rozdělena květinami, paravány nebo originálním řešením podle vašeho vkusu.