Dům a stavba

Vybíráme typ dveří do interiéru

shutterstock.com
shutterstock.com

Dveře jsou podobně výraznou součástí interiéru jako nábytek. Každý jistě potvrdí, že například při rekonstrukci bytu už pouhá výměna dveří dokáže celkový dojem z bytu výrazně pozvednout. Výběr nových dveří se proto vyplatí důkladně promyslet.

Typy dveří podle způsobu otevírání

Podle způsobu otevírání rozlišujeme vnitřní dveře na otočné a posuvné. Každé z nich však nabízí ještě další varianty. Při stavbě nového domu nejste při výběru typu dveří příliš omezeni, při rekonstrukci staršího domu či bytu mnohdy ano. Podívejme se na jednotlivé typy dveří a vhodnost jejich použití:

  1. Jednokřídlé otočné dveře patří mezi nejvyužívanější typ dveří. Své místo mají v rodinných domech i bytech. Jsou vhodné do všech typů místností, kde se nachází dostatek místa pro otevření dveřního křídla. Samozřejmou volbou bývají u koupelen, komor i dětských pokojů. Jsou to nejlevnější interiérové dveře, které jsou na trhu k dispozici.
  2. Dvoukřídlé otočné dveře se vyskytují spíše ve starší zástavbě, častěji v rodinných domech, v bytech méně často především pro svůj větší rozměr. Tento typ dveří je vhodný především do větších prostor, kde dveře nebudou vtěsnány mezi nábytek. Využití najdou především jako vstupní dveře do obývacího pokoje, kterému dvojkřídlé dveře dodají na honosnosti. Velmi vhodně mohou vypadat také jako předělové dveře mezi zádveřím domu a rozlehlejší předsíní či halou. Dvoukřídlé dveře můžete volit symetrické, tedy takové, jejichž obě křídla jsou stejně veliká, v předsíních a halách potom mohou vypadat zajímavě dvoukřídlé dveře s nestejně velkými křídly.
  3. Posuvné dveře na stěnu – nejen při rekonstrukci bytů v panelových domech, ale i v rodinném domku můžete ocenit výhody posuvných dveří, které se vyplatí instalovat tam, kde by křídlo otočných dveří mohlo překážet či dokonce kolidovat s otevíráním dalších dveří. Při instalaci posuvných dveří na stěnu není nutné provádět náročné stavební úpravy, proto jsou vhodné i při rekonstrukcích bytů a domů. Křídlo dveří je vedeno po kolejnici, která je připevněna na zdi a kryta garnýží. K nevýhodám posuvných dveří na stěnu může být počítáno, že při otevření potřebují prostor na zdí vedle dveří, která proto nemůže být zastavěna nábytkem.
  4. Posuvné dveře do pouzdra jsou prostorově nejúspornější variantou. Jsou však náročnější na instalaci. Pouzdro, do nějž dveře zajíždí, je potřeba zabudovat do stěny. V případě novostavby jsou proto ideálním řešením, pokud se s nimi od počátku stavby počítá. Při rekonstrukcích jsou náročnější variantou, protože bude potřeba vybourat kus zdi, do níž bude zakomponováno pouzdro. Dveřní pouzdro lze zazdít nebo překrýt sádrokartonem, stává se tak součástí zdi a dveře při otevření „mizí“ do zdi. Pouzdra existují i vícevrstvá, pomocí nich lze vyřešit například nezávislé otevírání a zavírání dvojích dveří ze sousedních dvou pokojů.
  5. Posuvné dveře dvoukřídlé na stěnu vyžadují opravdu velký prostor, proto jsou vhodné do velkých obývacích pokojů, kde viditelná křídla dveří mohou sloužit i jako výrazný estetický doplněk interiéru.
  6. Posuvné dveře dvoukřídlé do pouzdra jsou taktéž vhodné především do obývacích pokojů. Vzhledem k tomu, že dveře nevyžadují při otevření žádný volný prostor na zdi, mohou být efektním prvkem i v menších obývacích pokojích. Pouzdro je třeba instalovat po obou stranách dveří pro každé křídlo zvlášť.
Různé druhy zasklení dveří, zdroj: shutterstock.com
Různé druhy zasklení dveří, zdroj: shutterstock.com

Materiály

Volba povrchu dveří záleží na vašem vkusu a typu interiéru. Dveře dřevěné či s imitací dřeva se budou dobře vyjímat ve starobyle i moderně zařízeném interiéru. Moderní interiér mohou dotvořit dveře různých výrazných barev s lesklým povrchem či dveře skleněné. V dnešní době se často kupují obložkové zárubně a dveře v sadě. Jen tak máte jistotu, že bude vše ideálně pasovat.

Typy povrchů dveří:

  • Fólie – dveře s fólií jsou cenově nejpřístupnější variantou. Nabízí dekor imitace dřeva i řadu barevných odstínů. Jsou vhodnou volbou do domácností, kde nepředpokládáme velkou náročnost na odolnost povrchu dveří. Povrch lze omývat pouze šetrnými prostředky.
  • Laminát – laminátové dveře se také řadí k cenově přívětivým typům dveří s možností výběru mnoha barevných odstínů i imitace dřeva. Laminát je však odolnější než fólie, odolá například drápkům domácích mazlíčků i drastičtějším mycím prostředkům.
  • Dýha – dýhové dveře jsou vhodné pro všechny, kdo milují přírodu a brání se pouhým imitacím dřeva. I dýhované dveře nabízí širokou škálu typů dřevin. Nevýhodou může být barevná nestálost dveří pod vlivem působení světla i vyšší cena oproti laminátu či fólii.
  • Masivní dřevěné dveře jsou vhodné především do rustikálně zařízených interiérů a jsou vhodné pro všechny milovníky přírodních materiálů. Vyrábí se ze smrkového či borového dřeva a je možno je barevně tónovat.
  • Sklo – celoskleněné dveře dodají nevšední a vzdušný vzhled modernímu interiéru.

1 komentář

  1. do malych interiru muzu jenom doporucit posuvny dvere, setri misto. my koupili v obi, sice to neni nejlepsi z materialu, asi bych doporucil spis si priplatit, ale zase cenove to byl prijemnejsi nakup. ;)

Komentáře nejsou povoleny.