Bydlení

5 otázek, které je nutné položit si před koupí nové sedací soupravy

shutterstock.com
shutterstock.com

Hlavní dojem z obývacího pokoje utváří sedací souprava, protože ta je zpravidla nejmohutnějším kusem nábytku v místnosti. Sedačku si však nepořizujeme pouze pro ozdobu. Slouží především k usazení hostů, ale také k odpočinku po náročném dni. Jde tedy o hojně využívaný kus nábytku, proto byste výběr nové sedačky neměli podcenit. Na co se při koupi nové sedačky zaměřit?

1. Jakou zvolit velikost a tvar sedačky?

Hlavním kritériem výběru jsou pochopitelně prostorové možnosti ve vašem obýváku. Přeměřte velikost místa, kam plánujete umístit sedačku a rozmyslete si, jaký tvar upřednostňujete. Můžete volit mezi obyčejnou rovnou sedačkou, ale vybírat můžete i mezi rohovými sedačkami do tvaru písmene L a velká nabídka je i v sedačkách ve tvaru písmene U.

Zdá-li se vám, že rohová sedací souprava je příliš velká a zabere mnoho prostoru, není tomu tak vždy. Pokud potřebujete zajistit velký počet míst k sezení, je rohová sedačka praktičtější než rovný gauč a k němu křesla. Jejich přistavením často vznikne nevyužitý prostor v rohu mezi gaučem a křeslem. Tento problém řeší rohový gauč zcela elegantně, v rohu vzniká další místo k sezení.

Pokud k vám často chodí větší návštěvy a máte malý obývák, můžete nedostatek míst k sezení na gauči řešit s pomocí taburetů, které budou ve stejné barvě jako sedačka, ale nebudou zabírat velké místo.

Nevyhovuji-li vám žádná z běžná nabízených, můžete využít i vyrobení sedací soupravy na míru. Získáte tak unikátní kvalitní výrobek od české firmy.

Klasická dvoumístná sedačka, zdroj: shutterstock.com
Klasická dvoumístná sedačka, zdroj: shutterstock.com

2. Potřebuji rozkládací gauč?

Pokud u vás čas od času některá návštěva přespí, oceníte rozkládací gauč. Ten ostatně využijete i v případě, kdy váš partner onemocní a budete se v noci od něj chtít raději izolovat.

Rozkládací gauče jsou velmi oblíbené, proto rozkládací variantu nabízí gauče rohové i obyčejné rovné. Rozložením zpravidla získáte až dvě lůžka.

Velkou výhodou je také sedačka s úložným prostorem. Zde můžete skladovat staré vzpomínky v podobě dopisů, časopisů. Ale třeba také sezónní věci, pro které nechodíte příliš často, například vánoční ozdoby a podobně.

3. Jaký zvolit potah?

I v případě potahu máte skutečně široký rozlet při výběru. Vybírat můžete nejen mezi různými barvami, ale také materiály.

Z hlediska barev jsou aktuálně moderní potahy jednobarevné. Při volbě barvy vždy přihlédněte k tomu, aby potah ladil se zařízením bytu. Ale také se vyvarujte umístit příliš tmavý gauč do tmavších bytů. Výrazné barvy (červená, fialová apod.) se naopak hodí jen do střízlivě zařízených interiérů.

Z hlediska praktičnosti je naopak vhodnější potah se vzorem. Na něm se lépe ztratí případné skvrny způsobené dětmi, ale i nešikovností dospělých, pokud na gauči častěji jíte.
Z hlediska materiálu můžete volit mezi:

  • kůže – vypadá honosně, ale pro někoho může být kožená sedačka nepříjemná obzvlášť v létě
  • textilní – textilní potahy mají rozličnou kvalitu, často platí, že čím menší podíl přírodních vláken, tím delší životnost potahu, velmi oblíbené jsou také materiály se speciální úpravou, které jsou snadno omyvatelné
Rohová sedačka s lenoškou, zdroj: shutterstock.com
Rohová sedačka s lenoškou, zdroj: shutterstock.com

4. Jak vysokou sedačku?

Kromě vzhledu sedačky je důležité také pohodlí. V poslední době jsou velmi moderní nižší sedačky, které mají nízko položený sedák, ale i poměrně nízké opěradlo. Tyto moderní sedačky odpovídají současnému minimalistickému trendu, hodí se do moderního vzdušného interiéru a opticky neukrajují z prostoru v obýváku.

Hledáte recenze nových knih?

Mimo hru ale nejsou ani klasické sedačky s vyššími sedáky. Ty vyhovují především starším osobám, kterým se z nízkých gaučů špatně vstává.

Mladým lidem nízký posez nevadí, ale často jim nevyhovuje nízké opěradlo pro záda. Moderní typy sedaček to řeší pomocí opěrek hlavy, které jsou pro větší pohodlí nastavitelné. Nebo opět můžete sáhnout po klasičtějším typu sedačky s vysokými opěradly.

5. Bude sezení opravdu pohodlné?

Pouhým pohledem se však sedačka vybírá velmi těžko. Proto nezapomeňte vaše favority vyzkoušet naživo. Výběr sedačky vám usnadní, když se na ni posadíte. Jen tak vyzkoušíte, jak pohodlně se v ní sedí. Rovněž zjistíte, jak příjemný je vám na dotyk materiál potahu.