Inkoustové tiskárny
Ostatní

3 důvody, proč nemá smysl kupovat do domácnosti tiskárnu dražší než 2 000 Kč

Rádi si připlácíte za kvalitu a říkáte si, že nebudete šetřit ani na nové tiskárně?  Níže uvedené řádky Vás přesvědčí, že koupě dražšího zařízení není dobrou investicí. Nejenže se pravděpodobně nedočkáte levnějšího tisku, ale zároveň si koupíte funkce, které v domácích podmínkách plně nevyužijete.

  1. Neplatí, že čím dražší tiskárna, tím levnější tisk

Spotřeba náplní, ať už jde o inkoustové či laserové tiskárny, je udávána v počtu vytisknutých stran o formátu A4 při 5% pokrytí. Pokud vydělíte cenu náplně počtem stran, zjistíte, jak drahý je provoz konkrétní tiskárny. My jsme se podívali, kolik stojí tisk 1 strany u tiskáren v různých cenových kategoriích. Výsledek? Inkoustové tiskárny v pořizovací ceně 1 500 – 2 000 Kč tisknou v průměru za 0,60 Kč/strana, inkoustové tiskárny v ceně 2 000 Kč – 2 500 Kč pak v průměru za 1 Kč/strana a tiskárny s cenovkou 2 500 Kč – 3 000 Kč za 0,95 Kč.

Ano, vidíte správně, nejúspornější tisk mají nejlevnější tiskárny! U dražších zařízení si z velké části připlácíte za jiné věci, než je hospodárnější práce s náplní…

  1. U dražších tiskáren si připlácíte hlavně za doplňkové funkce…

Tiskárny v pořizovací ceně do 2 000 Kč nemají zpravidla automatický oboustranný tisk, připojení k WI-FI, velkokapacitní podavače či barevný LCD displeji. Toto jsou například věci, za které si připlácíte u dražších zařízení.

  1. … a schopnost snést větší zátěž

Výrobci tiskáren nepředpokládají, že si tiskárnu v ceně do 2 000 Kč koupí člověk, který potřebuje tisknout vyšší desítky stránek denně. Tomu odpovídá i doporučené vytížení v řádu stovek stránek měsíčně či velikost náplní a podavačů papíru.

Pokud máte v plánu tisknout např. 5 000 stránek měsíčně, tiskárnám v ceně do 2 000 Kč se vyhněte obloukem, protože budete často doplňovat papír a kupovat nové náplně.

Na druhou stranu, v případě že je očekávané měsíční vytížení pořizované tiskárny do 1 000 stránek měsíčně, neplýtvejte penězi na drahou tiskárnu s velkokapacitními náplněmi. Vy spíš budete řešit, že ani náplně s nízkým objemem nejste schopni vytěžit, protože Vám často zasychají.

Mezi tiskárnami s cenovkou do 2 000 Kč jsou rozdíly

Ano, nelze paušalizovat, i mezi tiskárnami s podobnou cenovkou jsou výrazné rozdíly a cena tisku 1 strany se může lišit i o 0,50 Kč. Vždy se tedy zajímejte o parametry konkrétního zařízení.