Bydlení Dům a stavba

Vytápění a ohřev vody pomocí plynových kotlů

Pokud právě uvažujete o zcela novém způsobu vytápění, třeba se rozhodnete pro ekonomičtější plynové kotle. Na trhu seženete mnoho různých typů a volbu vám může usnadnit dlouhé fungování výrobce na trhu, což přináší i řadu recenzí a zkušeností od stávajících zákazníků.

Plynové kotle s dlouholetou tradicí

V současnosti se upřednostňují kondenzační kotle plynové před klasickými, protože se při ohřevu užitkové vody využívají i spaliny, které by se jinak nijak nevyužívaly a odešly by komínem ven. Navíc se díky kondenzaci zvyšuje účinnost kotle až o desítky procent. Rozhodně ušetříte, protože spotřeba energií je menší. Kotle Junkers se vyrábějí ve firmě zabývající se vytápěním už více než sto let. Firemní začátky se pojí s koupelnovými plynovými kamny, která vytvořila základ pro průtokové ohřívače. Dnes seženete mnoho druhů kotlů i ohřívačů a velkým plusem se stalo zohledňování životního prostředí. právě od kondenzačních kotlů očekávejte nízké emise a šetrnost k přírodě. Navíc se dají jednoduše propojit se solárními systémy, protože mají integrovaný SolarInside. Klasické plynové kotle zase obsahují patentovaný hořák Thermostar, který má na starosti nízkou spotřebu a emise.

Vyšší investice do kondenzačních kotlů se vám určitě vrátí

Název těchto kotlů byl odvozen podle principu kondenzace využívaného během provozu. Kondenzační kotle nepotřebují vysoké teploty, ale naopak jim úplně stačí nižší, aby se mohly plně uplatnit. Z tohoto důvodu volte nižší pracovní teploty pro topný systém. K tomu zcela postačí podlahové vytápění. Jestliže už máte v domě zabudované radiátory, tak snižte výpočtové teploty zvýšením otopné plochy radiátorů. Nejvyšší účinnost nastává při teplotním spádu 50/30 °C. Dokonalejší regulace a vyšší účinnost vám uspoří alespoň dvacet procent nákladů, v případech využití topení v podlahách dokonce až třicet procent.

Úsporné vytápění vybraného prostoru

Konvenční kotle na plyn se využívají jak v domácnosti, tak v jiných průmyslových i občanských stavbách. Mezi jejich přednosti náleží schopnost úsporného vytápění konkrétního prostoru. Zároveň ohřejí teplou vodu bez vysokých nároků na provoz. Vyrábějí se v modelech na zemní plyn nebo propan, přičemž o provoz a regulaci se stará elektronická řídící jednotka. K vybavení kotlů patří i nízkoemisní hořáky a vy si tyto produkty koupíte s označením „Ekologicky šetrný výrobek“.

K hlavním výhodám se řadí zabudovaný pojistný ventil, oběhové čerpadlo, expanzní nádoba a značná úspora místa. Můžete si vybrat kombinovanou variantu s průtokovým ohřevem vody, která se uplatní především v menších bytových jednotkách. Takto získáte dost teplé vody na několika odběrných místech, ne však současně. Nejpohodlnější pro vás bude sestava kotle s nepřímo ohřívaným zásobníkem s mnoha výhodami.