Zahrada

Užitečné doplňky pro čištění bazénu

shutterstock.com
shutterstock.com

Každý majitel bazénu dobře ví, že voda v bazénu se neudrží čistá sama o sobě. Abyste se mohli těšit z průzračně čisté vody každý den, je potřeba ji věnovat náležitou a pravidelnou péči. Není to ovšem nic, co byste neměli zvládnout. K udržení čisté vody v bazénu je vhodné používat k tomu určené pomůcky a přístroje. Možností se nabízí hned několik.

Čistá voda v bazénu je možná bez větších investic

Nákup pomůcek a přístrojů pro čištění vody v bazénu je nutné promyslet. Musíte totiž mít na paměti, že každý bazén má své specifické vlastnosti. Jinak budete vybírat pomocníky pro malé bazény a jiné se potom hodí pro ty větší. Při nákupu také nespoléhejte na to, že čistou vodu v bazénu udržíte jen díky používání tablet. S těmi buďte naopak velmi opatrní. Vždy užívejte jen značkovou bazénovou chemii a dávkujte jí dle návodu k použití.

Bazén je nutné doplnit o dostatečně výkonnou filtraci, která zajistí zachycení mechanických nečistot.

Mezi výkonné pomocníky pro čištění zejména větších bazénu se řadí skimmer. Toto zařízení totiž přináší efektivní čištění vody a nepotřebuje k tomu žádné zvláštní ovládání z vaší strany. Skimmer je zařízení, které zajišťuje sběr nečistot, které se nacházejí na hladině vody. Tyto nečistoty potom odvádí do filtrace, na kterou je nutné ho napojit. Skimmer je nutné vybírat podle typu a také velikosti bazénu. Platí, že čím větší je bazén, tím větší by měl být i skimmer a jeho výkon. Kvalitní skimmer by také měl mít lehce přístupný a vyjímatelný koš na nečistoty.

Skimmer závěsný, zdroj: bazenyshop.cz
Skimmer závěsný, zdroj: bazenyshop.cz

Vysavač a další užiteční pomocníci

Velmi efektivním pomocníkem při čištění vody je bazénový vysavač. Ten slouží k odstraňování hrubých mechanických nečistot ze dna bazénu. V současné době je možné volit mezi mnoha různými druhy. Nejlevnější variantou jsou ruční vysavače, které se připojují k filtraci. Ty můžete pořídit již od 400 Kč, ovšem čistění s nimi není tolik efektivní a vyžaduje i vaši účast a pečlivost.

Síťka na nečistoty, zdroj: bazenyshop.cz
Síťka na nečistoty, zdroj: bazenyshop.cz

Zajímavějším řešením jsou poloautomatické nebo zcela automatické bazénové vysavače. Příkladem může být poloautomatický vysavač Zodiac MX8, který používá technologii turbíny s naklápěcími lopatkami. Tento typ bazénového vysavače hravě zvládne čištění dna i stěn bazénů.

Funkčnost poloautomatických vysavačů je závislá na dostatečném výkonu pískové filtrace. Za poloautomatické nebo zcela automatické vysavače si ale připlatíte. Ceny se pohybují v tisících korun. Samostatnou skupinu tvoří automatické vysavače umožňující sofistikované vysávání dna i stěn bazénu nezávisle na filtraci.

K údržbě bazénu budete potřebovat i dalšími pomocníky. Nezbytností jsou různé kartáče, kterými vyčistíte stěny bazénu, síťky na sběr nečistot, speciální čistící houby (vsaďte na ty s rukojetí) a další. Pokud chcete čistou vodu v bazénu každý den, rozhodně se o tyto pomocníky zajímejte a při jejich výběru vsaďte na kvalitu. Na čisté vodě v bazénu se rozhodně nevyplácí šetřit.