Bydlení

Pozor na správnou povrchovou úpravu masivního nábytku!

zdroj: seart.cz
zdroj: seart.cz

Nábytek z masivu patří k dražšímu vybavení domácnosti. V porovnání s nábytkem z dřevotřískových desek je jeho cena až několikrát vyšší. Samozřejmě je masivní nábytek také mnohem kvalitnější a odolnější, než výrobky z dřevotřísky, ale je dobré řídit se několika zásadami. Pokud chcete, aby si svou krásu uchoval dlouhodobě, musíte mu  věnovat vhodnou péči. Ta začíná již samotným výběrem povrchové úpravy. Jak na to se dozvíte v dnešním článku.

Důležitá je kvalita povrchové úpravy

Ani nábytek z kvalitního masivního dřeva nezabrání drobným odřeninám a škrábancům na svém povrchu. Nejčastěji tyto odřeniny vznikají neopatrnou manipulací nebo drobnou nehodou. Tyto poškození na masivním nábytku omezí kvalitní povrchová úprava. Nábytek by také měl být napuštěn mořidly, které zvýší jeho pevnost a odolnost.

Povrchovou úpravu volte s rozmyslem

Někteří výrobci nabízí možnost volby konečné úpravy. Můžete si tak nakonfigurovat konečnou úpravu masivního nábytku. Nicméně nejdříve je dobré si o možnostech konečných úprav zjistit více informací.

Při napouštění dřeva existuje velké množství různých mořidel a lazur. Jsou určena pro konkrétní druh dřeviny, ve které mají nejvyšší účinek. Základní rozdělení je na tvrdé (buk, dub, bříza) a měkké dřeviny (borovice, smrk). Můžete si tak snadno určit konečný odstín vašeho nábytku. Pro konečnou povrchovou úpravu se pak používají vosky, oleje nebo laky. Ty vytvoří neviditelný film, který ochrání váš nábytek například před vlhkostí, když položíte na psací stůl mokrou skleničku.

Mahagonový kredenc, zdroj: seart.cz
Mahagonový kredenc, zdroj: seart.cz

Životnost masivního nábytku prodloužíte správnou péčí

Používejte vhodné čisticí prostředky

Na trhu je celá řada výrobků, která usnadňuje úklid, avšak nehodí se na nábytek z masivu. Vždy si pečlivě prostudujte popis uvedený na daném přípravku. Zbytečně masivní nábytek nevystavujte působení čistících prostředků, většinou se obejdete s obyčejnou prachovkou a  leštěnkou na nábytek.

Pozor na skvrny

Dnešní moderní povrchová úprava masivního nábytku snese mnoho, ale i tak je vhodné případné nečistoty odstranit co nejdříve. Pokud na něj něco rozlijete, utřete to co nejdříve. Hrubší nečistoty také co nejdříve odstraňte, jinak může dojít k poškrábání.

Tip: Podívejte se na kvalitní bukové postele, kde si jednoduše nakonfigurujete konečnou povrchovou úpravu

Pravidelně nábytek ošetřujte olejem

I sebekvalitnější povrchová úprava na nábytku nevydrží věčně a je potřeba ji obnovovat. Jak často ji renovovat záleží na intenzitě používání a především doporučení výrobce. Nejlepší je zakoupit olej přímo u něj. Máte tak jistotu, že je kompatibilní s vaší povrchovou úpravou.

1 komentář

  1. Ve mterem obchodu si mohu zvolit konecnou upravu? Ja to v zadnem nevidela???

Komentáře nejsou povoleny.