Bydlení

Finská sauna: 6 tipů, jak se správně saunovat

shutterstock.com
shutterstock.com

Saunování je metodou, která přináší mnohá pozitiva lidskému organismu. V dnešní době si pobyt v sauně můžete dopřát nejen ve veřejných zařízeních, ale dokonce i přímo u vás doma! Domácí sauna vám přináší mnohem více soukromí, navíc ji můžete využívat, kdykoliv se vám zlíbí, aniž byste byli omezeni provozní dobou. I přes rostoucí popularitu domácích infrasaun přitom stále jednoznačně převládá poptávka po finských saunách. Jaký je v nich rozdíl?

Jak funguje finská sauna

Finská sauna je suchou saunou. Při jejím provozu je vzduchu v místnosti vytápěn na vysokou teplotu. Následně pak dochází k prohřátí vašeho těla. Účinky finské sauny jsou prokazatelně příznivé. Pobyt v zařízení přispívá k rychlejší regeneraci unaveného organismu, k relaxaci a také k vyplavení škodlivých látek. Je však důležité dodržovat správné zásady saunování.

Finská sauna Karibu Parima pro 3 osoby, zdroj: marimex.cz
Finská sauna Karibu Parima pro 3 osoby, zdroj: marimex.cz

Pravidla pro používání finské sauny

  1. Před vstupem do finské sauny se nejprve osprchujte a poté se dobře osušte tak, abyste do místnosti nešli ještě mokří.
  2. Během pobytu v sauně buďte v klidu, nedělejte zbytečné pohyby. Prostě relaxujte.
  3. Během chvíle se začnete potit. Při pocení je vhodné se vždy po chvilce lehce promasírovat. Dojde tak k lepšímu prokrvování. Použít k tomu lze třeba kartáč nebo mořskou houbičku.
  4. Pobyt v sauně omezte maximálně na dobu čtvrt hodiny. Finská sauna není určena pro nějak dlouhodobý pobyt, ten by naopak mohl vašemu organismu spíše přitíži.
  5. Jakmile vyjdete z finské sauny, dejte si studenou sprchu. Po ochlazení tělo řádně vysušte. Poté můžete celý proces zopakovat. Doporučováno je pobyt ve finské sauně zopakovat dvakrát až třikrát.
  6. Po dokončení saunování je vhodné si odpočinout. Doplňte také tekutiny. Odpočinek se doporučuje minimálně po dobu půlhodiny.

Pokud budete finskou saunu využívat podle výše uvedených pravidel, pak bude vašemu tělu jednoznačně prospěšná. Díky tomu, že si ji pořídíte domů, můžete ji využívat často, klidně i obden. Cena domácí finské sauny začíná na dvaceti tisících korun.