Dům a stavba

Jak zajistit levné topení: plynové kotle s vysokou účinností

shutterstock.com
shutterstock.com

Hledáte alternativu k vašemu drahému topení? Pokud aktuálně topíte plynem, můžete u tohoto paliva zůstat, plynové kotle za poslední roky udělaly značný krok vpřed a výměnou kotle, typicky z minulého století, docílíte úspory, která nový kotel zaplatí. Jaké závěsné plynové kotle jsou aktuálně na trhu?

Plynové kotle pro rodiny i firmy

Plynové kotle jsou vhodným řešením pro rodinné domky i firmy. Na základě výkonu si vyberete kotel, který vyhovuje vaším požadavkům. Dnes již kotle nezajišťují jen tepelnou pohodu v místnosti, ale také ohřívají vodu. Vyřešit tak můžete dvě mouchy jednou ranou.

Závěsné plynové kotle mají na trhu široké zastoupení. Při výběru se přikloňte raději k léty ověřené značce s řadou spokojených zákazníků. Mezi takové produkty rozhodně řadíme kotle Vaillant, jenž mají rodinnou a mezinárodní tradici již více než 128 let a na trhu jsou ověřeny samotnými zákazníky.

Kondenzační plynové kotle

Díky moderním kondenzačním kotlům můžete dosáhnout ještě vyšší účinnosti. U kondenzačních kotlů se dokonce hovoří o účinnosti nad 100 procent (konkrétně až 108 procent). Jak je to možné? Při spalování vznikají spaliny. Ty jsou tvořeny oxidem uhličitým a vodní párou. Právě ve vodní páře je až 11 procent spalného tepla. To se díky většímu kondenzačnímu výměníku z části podaří zachytit a neskončí v komíně. Díky tomuto principu je zvýšena celková účinnost a kondenzační plynové kotle jsou úspornější.

Plynové kotle rozhodně nekupujeme každý den a jedná se o investici na několik let. Z těchto důvodů je vhodné vybrat ověřenou značku a zaměřovat se nejen na vstupní cenu, ale i na spotřebu, která může během let udělat markantní rozdíl a pár stovek či tisíc korun ušetřených na začátku se vůbec nemusí vyplatit. Vše si před koupí pořádně propočítejte.